https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zakopanem coraz więcej śniegu. W nocy dosypało kolejne centymetry białego puchu

Łukasz Bobek
Śnieg w Zakopanem
Śnieg w Zakopanem Łukasz Bobek
Zima w Zakopanem nie odpuszcza. W nocy z soboty na niedzielę spadły kolejne centymetry śniegu. W Zakopanem leży już 5 cm śniegu, a na Kasprowym Wierchu 83 cm.

Niezła zima zrobiła się nam tej wiosny. Od kilku dni w Zakopanem jest zimno, w nocy chwyta mróz i co jakiś czas sypie śnieg. W nocy z soboty na niedzielę spadło ok. 5 cm śniegu. Biało zrobiło się w całym Zakopanem. Kto rano wstał i chciał jechać autem, musiał najpierw go odśnieżyć. Według IMGW, w Zakopanem leży 5 cm śniegu, a termometry w niedzielę rano wskazują 0,2 stopnie powyżej zera.

Wiele drzew, czy krzewów w mieście mocno ugina się pod ciężarem mokrego śniegu. Trzeba uważać, bo mogą łamać się gałęzie.

Dosypało także w Tatrach. W niedzielę rano na Kasprowym Wierchu leży już 83 cm śniegu. Dodajmy, że kilka dni temu, zanim dotarło ochłodzenia, na Kasprowym Wierchu notowano nieco ponad 50 cm śniegu.

W górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pojawiła się tam warstwa świeżego śniegu, pod którą zalega starszy, twardy śnieg. Miejscami wiatr utworzył głębsze zaspy, gdzie indziej wywiał śnieg, odsłaniając lód. Ośnieżone gałęzie kosodrzewiny w wielu miejscach "kładą się" na szlaki, utrudniając przejście. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur i mgła, które ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W partiach reglowych również pojawiła się kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu. Szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Na drzewach pojawiła się okiść - pod naporem ciężkiego śniegu mogą łamać się gałęzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska