Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zakopanem czystsze powietrze? Inwestycja pochłonie ponad 4 mln

Łukasz Bobek
Odwiert w Bańskiej już osiągnął swoją maksymalną moc. Zasila prawie 1500 budynków
Odwiert w Bańskiej już osiągnął swoją maksymalną moc. Zasila prawie 1500 budynków Łukasz Bobek
Największy producent ciepła ekologicznego na Podhalu - Geotermia Podhalańska - zamierza podpiąć do sieci więcej domów w Zakopanem. Z tego powodu chce wykonać kolejny odwiert ciepłej wody podziemnej. To dla Zakopanego i okolic oznacza jedno - czystsze powietrze w zimie. Koszt został obliczony na 10 milionów złotych. W piątek umowę na dofinansowanie tego zadania przywiózł z Krakowa do Zakopanego Stanisław Sorys, członek zarządu województwa małopolskiego.

Zobacz także: Góral milioner otruty. Opiekunka: to nie ja

Do sieci geotermalnej podpiętych jest 1467 budynków. To około 30 procent zapotrzebowania na ciepło na terenie Zakopanego. Jednak możliwości odwiertu w Bańskiej Niżnej już osiągnęły swoją moc maksymalną. Aby poszerzać zasięg sieci geotermalnej, konieczny jest nowy odwiert.

- Postanowiliśmy zrekonstruować odwiert w Białym Dunajcu, który przestał działać w 2003 roku. Teraz do niego wrócimy. Reaktywacja będzie kosztować około cztry miliony złotych. To o wiele tańsze, bo wiercenie i budowa nowego odwiertu pochłonęłaby około 20 milionów złotych - wyjaśnia Czesław Ślimak, prezes Geotermii Podhalańskiej.

Odwiert w Białym Dunajcu dostarczy ciepło do około 200 kolejnych domów. Ma być gotowy w lipcu 2012 roku.

Oprócz samego wiercenia dziury w zimie, Geotermia za kolejne 6 milionów złotych rozszerzy sieć geotermalną po Podhalu i zmodernizuje dotychczasową infrastrukturę.

- W tym roku podłączymy 80-90 budynków w rejonie ulicy Małe Żywczańskie w Zakopanem, domy w Białym Dunajcu i w Szaflarach. Do tego zmodernizujemy dwie pompownie - zaznacza Ślimak.

Łącznie w ciągu najbliższego roku Geotermia wyda na rozwój swojej infrastruktury 10 milionów 53 tysiące złotych. Zarząd województwa małopolskiego dofinansuje to zadania kwotą 4 milionów 48 tysięcy złotych.

- Wykonanie badań, ekspertyz głębinowych wymaga czasu i ogromnych nakładów. Na Podhalu zostało to zrobione dawno temu. Teraz zdecydowanie łatwiej jest rozwijać istniejącą sieć, niż dokonywać uzgodnień przed pierwszym wykopem. Pewnie gdybyśmy zaczynali dzisiaj prace nad geotermią, to zajęłoby nam to kilkadziesiąt lat zanim uzgodnilibyśmy wszystko z mieszkańcami - zaznacza Stanisław Sorys.

Dla Podhala nowy odwiert, a co za tym idzie - więcej domost podpiętych do geotermi - oznacza przede wszystkim poprawę czystości powietrza. - Najważniejszy jest tutaj efekt ekologiczny. Wiadomo, że ogrzewanie domu węglem jest wciąż tańsze niż geotermia, ale stopniowo te różnice będą się zacierały. Natomiast olej opałowy i gaz są droższe od geotermii - zaznacza Czesław Ślimak.

Okazuje się, że wielu mieszkańców Zakopanego, którzy ogrzewają węglem, przeszłoby na geotermię.
- To przede wszystkim wygodne. Nie trzeba palić w piecu, nie ma popiołu, kurzu i brudu związanego z piecem. Oby tylko geotermia do nas doszła - mówi Maria Bafia, mieszkanka zakopiańskie Cyrhli.

Konkurs fotograficzny "Mamo, tato, zrób mi portret". Weź udział i zgarnij nagrody!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska