Baseny na Podhalu to jeden z najlepszych biznesów. Cieszą się zainteresowaniem turystów zarówno w lecie, jak i zimą. Obecnie pod Tatrami działa sześć kompleksów basenów termalnych – w Zakopanem, Chochołowie, Bukowinie i Białce Tatrzańskiej, a także dwa w Bańskiej Niżnej. Teraz jest plan na budowę kolejnych basenów - w Zakopanem.
Plan zakłada budowę kompleksu basenów krytych i otwartych z infrastrukturą techniczną oraz parkingach. Łączna powierzchnia planowanego kompleksu wraz z parkingami ma zająć 43 340 metrów kwadratowych. Maja one być zlokalizowane na Polanie Szymoszkowej – w sąsiedztwie hotelu Mercure Kasprowy i stacji narciarskiej.
Jak wynika z dokumentów złożonych w urzędzie miasta, inwestorem jest Bachleda Hotel sp. z o.o. z siedzibą przy Krupówkach. Do urzędu miasta wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla planowej inwestycji. Urząd, po konsultacji z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, Wodami Polskimi i Sanepidem uznał, że inwestor będzie musiał najpierw wykonać raport oddziaływania na środowisko. Ma on zawierać także ocenę krajobrazową, jak również wizualizację planowanego obiektu – kompleks bowiem ma powstać na terenie, gdzie rozpościera się panorama na Tatry. Decyzja środowiskowa to jeden z etapów prac projektowych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Sam inwestor nie chce komentować tych planów. Z innych źródeł udało nam się dowiedzieć, że planowany kompleks ma stanąć w miejscu obecnego, zewnętrznego kąpieliska na Polanie Szymoszkowej. To obecne wykorzystywane jest przez zaledwie przez dwa letnie miesiące. Zimą zaś służby jako jako zbiornik na wodę, którą następnie wykorzystuje stacja narciarska do naśnieżania. Gdy nowe kompleks powstanie, będzie mógł być wykorzystywany przez 12 miesięcy w roku. To jednak oznacza, że stacja narciarska będzie musiała zaopatrzyć się w wodę do śnieżenia w inny sposób.
Nowe baseny mają być zasilane wodą geotermalną, która ma być pozyskana z nowego odwiertu. Obecnie otwarte kąpielisko na Szymoszkowej również jest zasilane wodą podziemną. Jednak odwiert o głębokości ok. 1700 metrów nie daje wody o wystarczającej temperaturze. Operatorzy kąpieliska muszą dogrzewać wodę. Planowany odwiert ma być głębszy, a co za tym idzie temperatura pozyskanej wody może być wyższa.
Wydanie decyzji środowiskowej jest jednym z etapów do uzyskania pozwolenia na budowę. Na razie nie wiadomo kiedy inwestor chce rozpocząć budowę nowego kompleksu.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
