Wiosna, która przez ostatnie tygodnie rozgościła się na dobre na Podhalu i w Tatrach na chwilę ustąpiła pola zimie. W środę na Podhalu zrobiło się chłodno i deszczowo, a popołudniem nawet zaczął sypać śnieg.
- Może to śmiesznie zabrzmi, ale jestem w szoku. Po tak ciepłych ostatnich tygodniach ten śnieg naprawdę może dziwić. Myślałam już, że o zimie możemy na dobre zapomnieć aż do grudnia. Tym bardziej, że wszędzie już zaczęły kwitnąć krokusy. A tu mamy taką niespodziankę – śmieje się pani Maria, mieszkanka Zakopanego.
Na poważnie do warunków powinni podejść kierowcy. W nocy ze środy na czwartek temperatura ma spaść poniżej zera. A to oznacza, że na drogach może zrobić się ślisko. Trzeba będzie uważać.
Śnieg w Zakopanem - wraca zima?
Nie ma jednak się co łudzić, że zima wraca. Opady śniegu będą tylko chwilowe. W czwartek prognozy pogody mówią już o siedmiu stopniach w ciągu dnia powyżej zera. Co prawda nocami nadal będzie chłodno do niedzieli. W następnym tygodniu jednak czeka nas ocieplenie i znów dodatnie temperatury przez całą dobę.
O ile w Zakopanem mamy już wiosną z krótkim przerywnikiem na zimę, o tyle w wyższych partiach gór zima trzyma się na całego. Na Kasprowym Wierchu leży 110 cm śniegu i powoli go przybywa. Za ostatnią dobę spadło 6 cm świeżego śniegu.
Warunki w Tatrach - nadal zagrożenie lawinowe
Powyżej 1700 metrów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Nad ranem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się mokry, grząski i przepadający. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
W partiach reglowych szlaki są mokre i śliskie (szczególnie na kamieniach), a na odcinkach leśnych bardzo błotniste, gdzieniegdzie, w miejscach na ogół zacienionych, znajdują się płaty ubitego śniegu - należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko.
- Tatrzańskie stawy rozmarzają - apelujemy o niewchodzenie na tafle lodu, ponieważ zaczął rozmarzać - w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać – apeluje TPN.
Dzikie zwierzęta wolą życie w Zakopanem. “Tu nie ma drapieżn...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
