O byłym już, i zdaniem wielu kontrowersyjnym, burmistrzu (od 2014 do 2018 r.) Wadowic od dłuższego czasu było cicho. Tym razem znowu o sobie przypomniał. Nie chodzi jednak o działalność polityczną a zawodową Mateusza Klinowskiego, radnego Wadowic i akademickiego wykładowcy.
Rektor UJ, prof. Jacek Popiel, zdecydował o utworzeniu Rady Klimatycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W skład nowo powołanego gremium weszło 25 przedstawicieli społeczności akademickiej najstarszej polskiej uczelni, którzy będą planowali działania związane z szeroko pojętą ekologią i ochroną klimatu.

Znalazł się w niej także Mateusz Klinowski, wykładowca teorii prawa na UJ (tu też się doktoryzował).
Jestem jednym z niewielu polityków świadomie nie posiadających samochodu i poruszających się na co dzień rowerem i komunikacją publiczną. Już w 2010 roku startowałem w wyborach mając w programie walkę ze smogiem i ochronę środowiska naturalnego wśród głównych postulatów. Dzisiaj to już standard
twierdzi Mateusz Klinowski.
Przy okazji były burmistrz Wadowic skrytykował świadomość ekologiczną mieszkańców Wadowic a dokładniej jej brak. Sugeruje wręcz, że z tego powodu przegrał w 2018 roku wybory w Wadowicach z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Bartoszem Kalińskim.
Wciąż jestem jedynym politykiem domagającym się otwarcie zakazu spalania paliw stałych na terenie całego kraju wprowadzonego jak najszybciej. No i takim, którego możesz regularnie zobaczyć zbierającego śmieci w terenach zielonych Niestety, okazuje się, że dla wyborców nie są to sprawy ważne Dla władz mojego uniwersytetu jednak najwyraźniej tak
oświadczył Mateusz Klinowski po swojej nominacji do Rady Klimatycznej UJ.
Po co Rada Klimatyczna na UJ?
Powołanie Rady Klimatycznej to efekt oddolnej inicjatywy społeczności akademickiej, skupionej w ruchu Klimat UJ. Jej przedstawiciele w styczniu tego roku złożyli petycję na ręce władz uczelni, pod którą podpisało się ponad tysiąc osób. Wśród kilkunastu postulatów znalazło się m.in. wezwanie do utworzenia planu, kiedy Uniwersytet Jagielloński stanie się instytucją neutralną węglowo, przeprowadzenia audytu energetycznego uczelni i podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii czy wyeliminowania plastiku w postaci opakowań, materiałów promocyjnych i biurowych z przestrzeni uniwersyteckich do końca br.
Autorzy petycji zaapelowali również o stworzenie programu grantowego, wspierającego interdyscyplinarne badania stosowane w dziedzinie zapobiegania skutkom katastrofy klimatycznej i ekologicznej.
