Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje pogodne i bezpieczne. Odpowiada za to cały zespół zarządzania kryzysowego

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W Ojcowie obradował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity
W Ojcowie obradował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Zaczynają się wakacje, czyli czas wytężonej pracy dla wielu służb bezpieczeństwa. W piątek, 23 czerwca z tej przyczyny zorganizowano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. Mówiono o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, dzieci i młodzieży wypoczywających na wakacjach oraz turystów. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Ojcowskiego Parku Narodowego.

- Małopolska jest terenem bogatym w atrakcje turystyczne. Na czas wakacyjny do naszego województwa przybywają licznie turyści. Dla służb jednak jest to czas gotowości i wytężonej pracy w trosce o zachowanie bezpieczeństwa. Ważne jest jednak, aby każdy zachował zdrowy rozsądek podczas letniego wypoczynku i dbał o bezpieczeństwo swoje, ale też innych. Wakacje udane to takie, z których wracamy zdrowi i bezpieczni. Nie zapominajmy o tym korzystając z wolnych dni. Apeluję o uwagę i zachowywanie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli przedstawiciele straży pożarnej, policji, wojsk obrony terytorialnej, inspektoratu transportu drogowego, nadzoru budowlanego, sanepidu, kuratorium oświaty, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Grupy Jurajskiej GOPR Robert Pilarczyk, zastępca naczelnika Grupy Jurajskiej GOPR Tomasz Motyl, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego, PKP i Ojcowskiego Parku Narodowego, a także delegaci z urzędu marszałkowskiego , powiatu krakowskiego i gminy Skała.

Miejsca wypoczynku już czekają

Uczestnicy spotkania omówili wykonane dotychczas zadania. Zadaniem kuratoriom jest przeprowadzenie kontrole w miejscach wypoczynku, zbiera i analizuje informacje o stanie i warunkach realizacji wypoczynku, a także umieszcza zgłoszenia wypoczynku w bazie wypoczynku prowadzonej przez ministerstwo.

Jak wskazano do 19 czerwca 2023 r. Kuratorium Oświaty w Krakowie zamieściło w bazie wypoczynku 1 146 miejsc wypoczynku dla prawie 48 tys. uczestników. W Małopolsce nadzorem kuratora oświaty na czas tegorocznych wakacji zgłoszono 1 564 miejsc wypoczynku dla prawie 66 tys. uczestników.

W całym województwie zgłoszono także 581 turnusów tzw. półkolonii dla dzieci, które nie wyjada poza swoje miejsca zamieszkania. Półkolonie to zajęcia sportowe i artystyczne, wyjścia lub wyjazdy na basen, do kina i wycieczki. Zaplanowano je dla 21 319 dzieci i młodzieży.

Nadzór wakacyjny straży pożarnej

Kontrole i rozpoznania w miejscach wypoczynku prowadzą funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. W tym roku wydali:

  • 181 opinii pozytywnych, (najwięcej, bo 68 w powiecie tatrzańskim),
  • 22 opinii pozytywnych z dodatkowymi warunkami,
  • 1 opinię negatywną (w powiecie myślenickim).

Zapowiadają także kontrole w czasie turnusów w ramach nadzoru. PSP nadzoruje też "elektroniczną bazą wypoczynku", weryfikuje zgłaszanych do wypoczynku obiekty.

Będzie prowadzić nadzór nad formami wypoczynku (jak np. obozy harcerskie) narażonymi na zagrożenia związane z anomaliami pogodowymi. To wiąże się ze sprawdzaniem: drożności dróg dojazdowych, możliwości ewakuacji, sposób zapewnienia środków łączności. Warunki panujące w miejscu obozowiska będą oceniane pod względem stanu drzewostanu, istnienia linii wysokiego napięcia, cieków wodne, które mogą stwarzać zagrożenie przy niekorzystnej pogodzie.

Wydano już opinie w sprawie obozów harcerskich w czterech powiatach: bocheńskim, brzeskim, nowosądeckim i nowotarskim i wydano pozytywne opinie.

W ramach kampanii społecznej pn. „Bezpieczne wakacje” PSP prowadzi prelekcje plenerowe podczas ćwiczeń, pokazów, pikników i odwiedzin strażnic. A w ramach programu „Szkoła przyjazna wodzie - Aktywni Błękitni na sezon 2022/2023” wraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie edukuje uczestników wypoczynku w zakresie troski o wodę, jej oszczędzanie i ochrony przeciwpowodziowej.

Policja na „Bezpiecznych wakacjach”

„Bezpieczne wakacje 2023” - to kryptonim działań Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie współpracującej z kuratorium pod względem kontroli miejsc wypoczynku i stanu opieki.

Sprawdzane są m.in. miejsca sprzedaży i podawania alkoholu. W ubiegłym roku w ramach działań policjanci skontrolowali ponad 12,5 tys. akwenów, w tym tzw. „dzikich” kąpielisk. Teraz tez podejmą działania związane z korzystaniem z akwenów i terenów przywodnych.

Chcąc ograniczyć sprzedaż alkoholu nieletnim w minionym sezonie sprawdzili 9290 miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych i będą prowadzili je także podczas tych wakacji.

Lato w autobusie i na drodze

Inspektorat Transportu Drogowego organizuje ogólnopolską akcję „Bezpieczny autokar”, czyli wzmożone kontrole autobusów, głównie przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. A profilaktycznie będą wykłady edukacyjne pt. „Bezpiecznie nie tylko w autobusie”. Ideą akcji jest przeprowadzenie kontroli autobusu wpływającej na bezpieczeństwo podróżnych, ale też zainteresowanie dzieci i młodzieży problematyką bezpieczeństwa pieszych i uświadamianie zagrożeń na drodze.

Kontrole inspektorów obejmują czas pracy kierowcy, stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy, wyposażenie pojazdu, ilość przewożonych pasażerów.

A przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie przypomnieli o pracach na drogach. Wskazywali, że na stronie internetowej http://www.gddkia.gov.pl w zakładce „Serwis dla Kierowców” można sprawdzić, jakie warunki panują na konkretnych obszarach, na które wybierają się wycieczkowicze.

Wypoczynek na warunkach sanitarnych

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie wskazuje rodzicom wypoczywających dzieci gdzie i jak zgłaszać niewłaściwych warunków sanitarnohigienicznych wypoczynku (https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/wypoczynek-letni-dzieci-i-mlodziezy-2023).

Sanepid ocenia: stan sanitarnohigieniczny i techniczny pomieszczeń mieszkalnych w miejscach wypoczynku, wyposażenie techniczne obiektu, warunki do uprawiania sportu i rekreacji, teren i stan otoczenia placówek wypoczynku, sposób gromadzenia odpadów stałych, zapewnienie opieki medycznej, przestrzeganie zakazu palenia. Inspektorzy szczególnie zwracają uwagę na: czystość pomieszczeń użytkowanych przez uczestników wypoczynku, przestrzeganie zasad higieny, dostęp do ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny.

Informacje o przepisach, informacja o jakości wody w kąpieliskach są zamieszczane na bieżąco w serwisie kąpieliskowym pod adresem https://sk.gis.gov.pl.

Odpowiedzialni za pogodę na wakacje

Przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy podczas spotkania w Ojcowie wskazywali, że w lipcu średnie miesięczne wartości temperatury powietrza będą w normie (dla Krakowa przewiduje się 19,2-19,9 stopnia Celsjusza). W sierpniu średnia miesięczna temperatura będzie powyżej normy (dla Krakowa to 18,1 – 19,1 stopnia Celsjusza) - https://www.imgw.pl/wydarzenia/imgw-pib-eksperymentalna-prognoza-dlugoterminowa-temperatury-i-opadu-na-czerwiec-2023-r

Suma opadów dla Krakowa prognozowana w lipcu w normie, a w sierpniu powyżej normy (54,1-77,9 mm). IMiGW PIB przypomina, że letnie to czas najbardziej gwałtownych zjawisk burzowych, którym towarzyszą punktowo intensywne opady deszczu. Mogą powodować wzrosty stanu wody, podtopienia w mniejszych zlewniach i obszarach zurbanizowanych.

- Ostatni dzwonek za nami, wakacje można zaczynać! Zwykle tak jest, że beztroski czas jednych jest czasem wytężonej pracy drugich - powiedział wojewoda.

Wskazując na pracę służb, które przedstawiły sprawozdania uznał, że są gotowe na wakacje. Zwracał się do osób które będą sprawować opiekę podczas zorganizowanych wyjazdów, żeby nigdy nie uśpili swojej czujności.

Niezwyczajne triki na rowerach podczas BMX Freestyle w Krzeszowicach

BMX Freestyle. Salta na rowerach, loty nad skateparkiem, czy...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wakacje pogodne i bezpieczne. Odpowiada za to cały zespół zarządzania kryzysowego - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska