Taki punkt widokowy przydałby się, tym bardziej że niedługo ze względu na remont zamknięta zostanie dla zwiedzających wieża kościoła Mariackiego. Remont i modernizacja mogą więc odebrać możliwość wdrapania się na szczyt wieży kościoła Mariackiego nawet na kilka lat.
Pomysł dotyczący wieży kościoła Bożego Ciała zgłosili: dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa Maciej Wilamowski i miejski konserwator zabytków Jerzy Zbiegień.
- Wieża bazyliki Bożego Ciała to świetne miejsce do oglądania dachów Krakowa - uważa Jerzy Zbiegień. Ma wysokość ok. 70 metrów. Wchodzi się na nią z wnętrza kościoła. Najpierw na górę prowadzą kamienne schody, a następnie schody z drewna. W tej części znajduje się potężna drewniana konstrukcja podtrzymująca pięć dzwonów. Wielkością wyróżnia się jeden z nich. Na wysokości dzwonnicy (ponad 50 metrów) można otworzyć drewniane okiennice i oczom ukazuje się wspaniały widok na Kraków, dachy Kazimierza, Wawel i panoramę miasta.
- Wieża jest piękna z zewnątrz. Potrzeba byłoby jednak ogromnego nakładu pracy, aby przystosować do zwiedzania jej wnętrze - mówi Piotr Walczak, proboszcz parafii Bożego Ciała na Kazimierzu.
Proboszczowi od dawna chodzi po głowie trasa turystyczna prowadząca na wieżę kościoła, ale z powodów finansowych na razie nie rozważał zaadaptowania wieży do celów turystycznych.
Z każdym rokiem wpływy od parafian są jednak coraz mniejsze. Obecnie mieszka ich tu ponad 3 tysiące, a bywało, że było 10 razy więcej. Stare kamienice Kazimierza coraz bardziej się wyludniają. A potrzeb związanych z remontami kościoła nie brak.
Obecnie prowadzona jest renowacja ołtarza świątyni. Nikt natomiast nie wyceniał, ile kosztowałyby prace, po wykonaniu których można by udostępnić wieżę do zwiedzania. Konieczna jest modernizacja i wzmocnienie schodów oraz utworzenie bezpiecznego miejsca pod dachem wieży, z którego można byłoby podziwiać Kraków.
Być może oszacowaniem kosztów zajmą się urzędnicy. - Kościół Bożego Ciała jest perłą architektury. Rangą może się równać z Mariackim. Wieża jest wysoka, malownicza, efektowna. Wielokrotnie myślałem o tym, że może ona pełnić funkcję pięknego punktu widokowego - mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa.
Przyznaje, że w sprawie wykorzystania wieży do celów turystycznych rozmawiał już wcześniej z proboszczem Walczakiem i Dariuszem Kaczyńskim, przeorem zakonu kanoników laterańskich, do którego przynależy bazylika.
Już pojawiają się koncepcje, by wstawić do niej nowe schody (w wolną przestrzeń pośrodku starych) - W najbliższym czasie wybieram się na wieżę. Ale stan schodów przede wszystkim będą musieli ocenić fachowcy - zaznacza dyrektor Dziedzic. Dodaje, że wieża powinna być też sprawdzona przez specjalistów od bezpieczeństwa, aby ustalili, czy są tam odpowiednie warunki do ewakuacji.
Inne ciekawe punkty widokowe w Krakowie
Baszta Sandomierska na Wawelu
Wieża z dzwonem Zygmunta w katedrze na Wawelu
Taras widokowy na Wawelu. Widok za darmo na zakole Wisły i dalej.
Wieża ratuszowa
Wieża w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
Tarasy restauracyjne takich hoteli, jak: Kossak, Pod Wawelem, Poleski (widok na Wawel), Qubus, Sheraton, Stary (widok na Rynek).
Taras Akademii Muzycznej (ul. św. Tomasza 43)
Kopce: Kościuszki, Piłsudskiego, Kraka, Wandy oraz balon widokowy (bulwar Wołyński).
