https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Rękawki w Krakowie. Wielcy wojowie zawładnęli Kopcem Krakusa. Miecze i topory znów poszły w ruch

Aleksandra Łabędź
Dwie potężne armie stanęły naprzeciw siebie u stóp kopca Krakusa
Dwie potężne armie stanęły naprzeciw siebie u stóp kopca Krakusa Andrzej Banaś
Pod kopcem Krakusa znów doszło do starcia dwóch wielkich armii. Z jednej strony wojska Chrobrego, a z drugiej Czesi. Wszędzie wokół słychać było chrzęst zbroi, a także szczęk toporów i mieczy. Święto Rękawki to już coroczna tradycja. Wydarzenie organizowane jest zawsze w pierwszy wtorek po Wielkanocy. W tym roku odbyło się 22 kwietnia. Tegoroczne hasło przewodnie - "Chrobry przejmuje Kraków" - nawiązuje do obchodzonej w 2025 roku rocznicy Tysiąclecia Królestwa Polskiego.

Ponad tysiącletnia tradycja ożyła po raz kolejny we wtorek po Wielkanocy.

Wczesnośredniowieczna osada pełna aktywności i barwnych postaci, słowiańskie obrzędy i wielka bitwa – wszystko to czekało we wtorek, 22 kwietnia na żądnych przygód gości święta Rękawki na kopcu Krakusa.

Oko w oko ze średniowieczem

Tegoroczne obchody święta odbywały się pod hasłem „Chrobry przejmuje Kraków”, co zobrazuje widowisko teatralne ukazujące przejęcie grodu.

Organizatorzy wydarzenia jeszcze na kilka dni przed tradycyjnym świętem Rękawki zapewniali, że duchy przeszłości ożyją w tematycznych wioskach i pobliskich gaikach kopca. To właśnie w tym miejscu w Krakowie można było zobaczyć na własne oczy tradycyjne rzemiosła, stroje z epoki i średniowieczne obrzędy odprawiane z okazji nadejścia wiosny.

Nie brakowało też strawy oraz napitków wszelakich przygotowywanych według przepisów przodków.

Miłośnicy militariów mieli z kolei niebywałą okazję by zobaczyć, jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne.

Integralnym elementem imprezy były występy artystyczne bardów oraz zespołów folkowych czerpiących inspiracje z muzyki średniowiecznej. W tym roku można było usłyszeć występ folkrockowego zespołu Żmij, swoją twórczością nawiązującego do mitologii słowiańskiej. Muzycy zagoszczą na scenie Rękawki, gdy słońce zacznie chylić się ku zachodowi, zamykając tym samym swoim występem obchody święta.

Cała mała tradycyjnych obrzędów

Podczas tradycyjnego święta Rękawki nie mogło też zabraknąć tradycyjnych elementów programu tj.: obrzędu rozpalenia ognia na szczycie kopca Krakusa, biegu wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła kopca, prezentacji przybyłych drużyn, wróżby z wielkiego kołacza na pomyślność grodu Krakowa.

Kulminacyjnym elementem wydarzenia była wielka bitwa wojów – starcie wojsk Chrobrego z Czechami. Dwie potężne armie stanęły naprzeciw siebie u stóp kopca Krakusa, skrzyżują miecze, topory i tarcze – nie szczędząc sił walczyły o zwycięstwo.

Goście wydarzenia mogli też zaopatrzyć się w rozmaite dobra nawiązujące do motywów wczesnośredniowiecznych oraz odwiedzić specjalne stoisko z gadżetami związanymi z tradycyjnym świętem Rękawki. W tym roku na stoisku można było zdobyć kolejną edycję magnesu (wraz z poprzednimi), drewniane modele do składania, okolicznościowe przypinki i akcesoria oraz publikacje książkowe dla młodszych i nieco starszych – w tym wspaniałą, bogato ilustrowaną pozycję opisującą dzieje święta, autorstwa Ewy Kubicy-Kabacińskiej.

Nie brakowało też atrakcji przygotowanych specjalnie dla małych osadników. W strefie dla dzieci m.in.: zajęcia zielarskie, warsztaty lepienia z gliny, warsztaty kaligrafii i pisania gęsim piórem.

Organizatorami Tradycyjnego Święta Rękawki są: Centrum Kultury Podgórza w Krakowie, Drużyna Wojów Wiślańskich KRAK oraz Dzielnica XIII Podgórze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska