Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielicka Pomarańczowa Wstążka. Rusza kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci, współtworzą ją urzędy, instytucje, organizacje

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Akcje i wydarzenia z poprzednich edycji Kampanii Pomarańczowa Wstążka w Wieliczce
Akcje i wydarzenia z poprzednich edycji Kampanii Pomarańczowa Wstążka w Wieliczce MGOPS Wieliczka
Warsztaty, zabawy, spotkania, wkłady i przestrogi - wiele wydarzeń składa się na kampanie Pomarańczowej Wstążki, która od wielu lat realizowana jest w Wieliczce. Każdego roku w dniach od 1 do 19 listopada odbywa się, trwająca 19 dni, światowa kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży - Kampania Pomarańczowej Wstążki. Od lat w tym czasie w gminie Wieliczka realizowane są spotkania i rozmowy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, które przysługują dzieciom. Pierwsze spotkanie inaugurujące tegoroczną Pomarańczową Wstążkę w Wielickiej Mediatece (ul. Sulikowskiego 2) będzie we wtorek, 31 października o godz. 10.

- Pomarańczowa Wstążka to międzynarodowa kampania przeciwko przemocy jest akcją, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. W jej ramach skupiamy ludzi, którzy angażują się na rzecz pomocy dzieciom, rozumieją powagę sytuacji, są gotowi współdziałać i uzupełniać swoje działania - mówi nam Dominika Chylińska, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce, który jest głównym organizatorem "pomarańczowych" działań w Wieliczce.

Pomarańczowy znak ostrzegawczy

To MGOPS z wieloma innymi instytucjami w gminie Wieliczka, samorządem gminnym, placówkami szkolnymi, opiekuńczymi i organizacjami pozarządowymi współtworzy te kampanię. Jak wskazuje pani dyrektor, inauguracja odbędzie się we wtorek, 31 października.

- Od wielu lat listopada w Wieliczce staje się szczególny i prawdziwie pomarańczowy - to znak ostrzegawczy.

Pomarańczowa Wstążka w Wieliczce zaczyna się od rozmów przedstawicieli różnych instytucji, organizacji społecznych. Na kolejne dni zaplanowano warsztaty dla dzieci, gry profilaktyczne, konkurs plastyczny, warsztaty relaksacyjne dla młodzieży, zabawy, szkolenia, konferencję dla dorosłych. A na koniec Pomarańczowy Festiwal z wieloma niespodziankami zaplanowany na niedzielę, 19 listopada, w Solnym Mieście w Wieliczce. Akcje tegoroczne zaplanowano w szkołach, placówkach opiekuńczych i Centrum Pomocy Ukrainie, bo akcja obejmuje również dzieci ukraińskie.

Gotowi reagować na przemoc

- Bądźmy uważni i szczerze zainteresowani bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Bądźmy gotowi reagować na przemoc wobec najmłodszych, zależnych bezbronnych. Bądźmy w tym razem ramię w ramię, serce w serce, działanie w działanie - informują organizatorzy.

Podkreślają, że to dorośli potrzebują mieć odwagę do reagowania - ważne jest to, żeby usłyszeli, zobaczyli i uwierzyli, a potem działali.

- Każdy z nas może być ostatnim dorosłym, który mógł pomóc dziecku doświadczającemu krzywdzenia - alarmują.

Wszystkie działania w ramach kampanii odbywają pod honorowym patronatem Artura Kozioła, burmistrza Wieliczki. W tym roku Miasto i Gmina Wieliczka otrzymało na realizację projektu dofinansowanie z budżetu państwa - Program Osłonowy - Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Selfie starosty Wojciecha Pałki i cheerleaderek ze Klubu Sportowego Unique Cheerleaders KOcmyrzów-Luborzyca

Nagrody powiatu krakowskiego i starosty rozdane. Docenili lu...

Sezon grzybowy trwa!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska