Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wieliczanie wspominają "Marsa" żołnierza Armii Krajowej. Mija 20 lat od śmierci prof. Zygmunta Kaweckiego

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Grób prof. Zygmunta Kaweckiego na wielickim cmentarzy komunalnym
Grób prof. Zygmunta Kaweckiego na wielickim cmentarzy komunalnym Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Wieliczki
Wieliczanin, nauczyciel akademicki, specjalista w dziedzinie transportu linowego, prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki. To i wiele innych ważnych dokonań złożyło się na życie prof. Zygmunta Kaweckiego. Jego osobę, sukcesy, poświęcenie dla kraju jako żołnierza Armii Krajowej w 20 rocznicę śmierci wspominają członkowie Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki. Oddadzą mu cześć w środę, 29 listopada 2023 roku. Spotkanie odbędzie się o godz. 6 w sali Magistrat w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka.

Najpierw uczestnicy spotkania zgromadzą się o godz.15.15 na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce, nad grobem Kaweckich w kwaterze IV, rząd 9, grób 7 (brama od parkingu). Tam złożą kwiaty, zapalą znicze i zmówią modlitwy. Potem o godz. 16 rozpocznie się 45 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! p.t. „PRO MEMORIA Zygmunt Kawecki, żołnierz Armii Krajowej ps. „Mars”, w latach 1984-2002 - w 20 rocznicę śmierci (2003-2023)”, a z nim wykłady i wspomnienia prof. Zygmunta Kaweckiego.

Na spotkanie zaprasza Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki. Informuje, że o zasłużonym dla miasta i dla nauki nauczycielu akademickim Doktorze Honoris Causa AGH, wielickim działaczu i żołnierzu AK odznaczonym m.in. Krzyżem Virtuti Militari i wieloma innymi krzyżami i odznaczeniami będą mówili: jego córka Elżbieta Kawecka-Cebula, jego koledzy z AGH, znajomi z wielickich organizacji.

Spotkanie jest organizowane pod patronatem burmistrza Wieliczka we współpracy z: rodziną Zygmunta Kaweckiego, Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa Nila w Krakowie, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej na Okręg Małopolska, Kołem Wieliczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Przygotowana zostanie także wystawa pamiątek po Zygmuncie Kaweckim.

Programie spotkania - prelekcje i prezentacje

  1. Janina Gaudyn, wnuczka Zygmunta Kaweckiego, członek KPW - „Wszystko zaczęło się w Wieliczce..."
  2. Dr Elżbieta Kawecka-Cebula, córka Zygmunta Kaweckiego, członek KPW - „Zygmunt Kawecki w dokumentach z Instytutu Pamięci Narodowej”.
  3. Prof. dr hab. inż. Andrzej Tytko z Katedry Inżynierii Maszyn i Transportu AGH, asystent profesora Zygmunta Kaweckiego - „Tomasz Rokita, Andrzej Tytko. Wspomnienie o Profesorze Zygmuncie Kaweckim jako naukowcu, nauczycielu, wychowawcy i koledze.”
  4. Barbara Zapadlińska, redaktor naczelna bezpłatnej gazety „Panoramy Powiatu Wielickiego” - „Zygmunt Kawecki w „Panoramie Powiatu Wielickiego” i Bogusława Stanowska-Cichoń - „Wieliczan Portret Własny Profesor Zygmunt Kawecki” w piśmie „SÓL ZIEMI”.
  5. Jadwiga Duda - „Społeczna działalność Zygmunta Kaweckiego w Klubie Przyjaciół Wieliczki”.
  6. Robert Springwald z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie - „Czy warto zwiedzić Muzeum Armii Krajowej w Krakowie?...”
  7. 7.Wspomnienia - dyskusja.

Na zakończenie tego otwartego dla publiczności spotkania z koncertem piosenek górniczych i partyzanckich wystąpi wielickie Towarzystwo Śpiewacze „LUTNIA” .

Podczas spotkania rodzinnego w ramach Pomarańczowej Wstążki dzieci bawiły się, grały, rozwiązywały zadania

Czas Pomarańczowej Wstążki w Wieliczce, to czas ochrony dzie...

b]Elektrośmieci na wagę złota?[/b]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wieliczanie wspominają "Marsa" żołnierza Armii Krajowej. Mija 20 lat od śmierci prof. Zygmunta Kaweckiego - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska