https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka bitwa wojów pod kopcem Krakusa. Na Rękawce w ruch poszły miecze, topory i tarcze. Wspaniałe widowisko w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Starcie wojów u stóp Kopca Krakusa podczas Święta Rękawki 2023
Starcie wojów u stóp Kopca Krakusa podczas Święta Rękawki 2023 Anna Kaczmarz
Stało się to, czego oczekiwali wszyscy goście Święta Rękawki 2023. Pod Kopcem Krakusa doszło do potężnego starcia dwóch wielkich armii. Z jednej strony byli nowo przybyli Wiślanie, a z drugiej wojownicy broniący swego terytorium. Wszędzie wokół niósł się dźwięk chrzęstu zbroi, a także szczęku toporów i mieczy. Na polu bitewnym była też nasza odważna fotoreporterka, która całe starcie uwieczniła na zdjęciach.

Święto Rękawki jak wehikuł czasu

Dwie potężne armie stanęły naprzeciw siebie u stóp Kopca Krakusa, skrzyżowały miecze, topory i tarcze i nie szczędziły swoich sił, walcząc o upragnione zwycięstwo. Wiślanie byli wspierani przez słowiańskich bogów, a wśród nich m. in. Światowida (boga urodzaju i wojny, naczelnego boga Słowian połabskich), Swaroga (boga ognia i kowalstwa), Welesa (boga podziemi, patrona kupców i rzemiosła), czy Jaryła (słowiańskie bóstwo płodności i wiosny).

Wśród odważnych wojów, zarówno po stronie Wiślan, jak również wojowników broniących swego terytorium byli przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Na Kopcu Krakusa pojawili się wojowie przybyli z terenów od Tatr po Bałtyk, między innymi z Katowic, Krakowa, Tarnowa, Łodzi, Wrocławia, Zakopanego czy też pomorskich miejscowości. Na polu bitewnym było słychać niosące się zawołania bojowe, a także chrzęst zbroi, a także szczęk toporów i mieczy.

Bitwa wielkich wojowników to kulminacyjne wydarzenie każdej edycji Święta Rękawki, która jest organizowana od 2001 roku z inicjatywy Centrum Kultury Podgórze i drużyny Wojów Wiślańskich Krak.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kopiecwruinie
A ja się pytam, gdzie jest konserwator zabytków?

Dlaczego nie interweniuje i nie zgłasza tematu do prokuratury za zniszczenie "zabytku zero"

Kto wydał zgodę na zadeptanie zabytku?
K
KRK
Dla tych dzikusów co zadeptali zabytkowy kopiec Kraka wchodząc po jego zboczach po 1000 zł mandatu pościągać na rzecz jego odbudowy!!!

Kto wydał na to zgodę???
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska