Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Woda w powiecie wadowickim. Było tu jak w hicie Netflixa. Archiwalne zdjęcia z powodzi

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Wielka woda w powiecie wadowickim 2010 - 2021
Wielka woda w powiecie wadowickim 2010 - 2021 Archiwum Gazety Krakowskiej/OSP
Wielka Woda, serial Netflixa o powodzi we Wrocławiu, która miała miejsce w 1997 roku bije rekordy popularności. W ostatnich latach powódź nie omijała też powiatu wadowickiego. Zobaczcie wybrane archiwalne zdjęcia z 2010 roku i lat późniejszych.

Najgroźniejsze sytuacja była w powiecie wadowickim wiosną 2010 roku. Woda zalała wtedy i zniszczyła częściowo drogi w miastach i okolicznych wsiach. Zbiornik Świnna Poręba musiał wtedy przyjąć ogromne ilości wody. Z kolei w okolicy Lanckorony ruszyły osuwiska, które uszkodziły wiele domów.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przez wiele dni mieszkańcy powiatu wadowickiego żyli w strachu. Wielu zostało przez odę odciętych od świata, nie mogli dotrzeć do szkoły lub pracy. Tak było np. w Jaszczurowej, gdzie woda przecięła na pół jedyną drogę wyjazdową ze wsi. Żywioł dotknął wtedy wielu mieszkańców, podtapiając ich domy i zabudowania.

Nie brakowało także przykładów dzielnego zmagania się z potężną i niszczącą wszystko falą. Strażaków wspierały z ogromnym poświęceniem lokalne społeczności - wspominają mieszkańcy.

W 2010 roku w całym powiecie wadowickim 858 budynków uległo podtopieniu i zalaniu. Z wielu domów ewakuowano mieszkańców, a 162 osoby nadal nie wróciły do swoich domostw. Dotyczy to głównie budynków, które uszkodzone zostały przez osuwiska. Najwięcej - 137 osób - bez domu jest w gminie Lanckorona. Poza tym 16 osób z gminy Kalwaria Zebrzydowska, 8 z gminy Wieprz oraz jedna z gminy Spytkowice.

W czasie i po powodzi na terenie powiatu wadowickiego uaktywniło się w sumie 69 osuwisk. W gminie Spytkowice - 4, Tomice - 5, Mucharz - 1, Stryszów - 16, Brzeźnica - 3, Andrychów - 4, Wadowice - 10, Kalwaria Zebrzydowska - 17, Wieprz - 4, Lanckorona - 5.

W wyniku osuwającej się ziemi ucierpiało 146 budynków w gminach: Lanckorona 97 (w tym 38 uszkodzonych, a 59 zagrożonych), Stryszów 13 (w tym 2 uszkodzone, 11 zagrożonych), Mucharz 1, Spytkowice 3, Andrychów 2, Wadowice 4, Kalwaria 24 (w tym 5 uszkodzonych), Wieprz 2.

Zniszczone zostały także drogi we wszystkich gminach powiatu - w sumie 6,3 km zniszczonych dróg oraz 6,8 km zagrożonych.

Ucierpiała także sieć wodociągowa, w tym najbardziej na 5-kilometrowym odcinku w gminie Lanckorona.

Największe straty w wyniku kataklizmu spośród gmin powiatu wadowickiego poniosła gmina Lanckorona.

Powódź 2010 w Polsce

Straty jakie spowodowała powódź w roku 2010 sięgały ponad 2,9 mld euro (łącznie ze stratami w rolnictwie). W wyniku powodzi poszkodowanych zostało 105 tys. 152 gospodarstwa rolne. Zalanych zostało 682 tys. 894 hektarów ziemi (w tym m.in. gruntów rolnych, pastwisk, łąk). Uszkodzonych zostało 8 tys. 927 km wałów przeciwpowodziowych, rzek i cieków wodnych.

Województwami, które zostały najbardziej poszkodowane przez powodzie w 2010 r. były: małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, opolskie oraz lubelskie. Wysokość strat jakie zostały poniesione w skutek powodzi wyniosła ponad 2,9 mld euro. Wartość ta przekroczyła 0,6% PKB za 2009 rok.

Wadowice i powiat wadowicki zalewało także, choć już na nieco mniejszą skalę także w kolejnych latach. Ostatnio woda wylała tu poważnie w 2020 roku.

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska