MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka woda zalała gminę Łososina Dolna. Straty po powodzi błyskawicznej w infrastrukturze sięgają milionów. Wystąpili o rządową pomoc

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Błyskawiczna powódź przeszła przez gminę Łososina Dolna. Straty w infrastrukturze są ogromne
Błyskawiczna powódź przeszła przez gminę Łososina Dolna. Straty w infrastrukturze są ogromne PSP Nowy Sącz
Powódź błyskawiczna, która przeszła przez gminę Łososina Dolna wyrządziła wiele szkód. Zalane drogi, mosty, sklep a także magazyn i hala produkcyjna. Strażacy w poniedziałek (10 czerwca) interweniowali kilkadziesiąt razy. Wielkie sprzątanie gminy trwało kilka dni. Woda naniosła mnóstwo kamieni, żwiru i gałęzi. Straty w infrastrukturze zostały policzone i sięgają nawet 6 milionów. Mieszkańcy nadal liczą straty, które powstały na prywatnych posesjach.

Straty sięgają 6. milionów złotych

Praktycznie co roku na przełomie wiosny i lata przez gminę Łososina Dolna przechodzą powodzie błyskawiczne. Górskie potoki, które spływają z góry nabierają na sile i niosą spustoszenie. Wystarczy pół godziny intensywnego deszczu, aby drogi zamieniły się w rwące rzeki. Zalewana jest krajówka nr 75 prowadząca z Nowego Sącza w kierunku Krakowa. To pechowy odcinek, na którym także często dochodzi do wypadków, w tym wielu śmiertelnych.

Nie inaczej było w poniedziałek (10 czerwca), kiedy to ok. 19 zaczęło mocno padać. Woda wdzierała się do piwnic i garaży, wielu mieszkańców było odciętych od świata. Zalany został sklep i hala produkcyjna. Żywioł zniszczył most w Witowicach Dolnych i uszkodził 11 kilometrów lokalnych dróg. Straty w infrastrukturze zostały już policzone.

- Wczoraj złożyliśmy w urzędzie wojewódzkim wniosek o rządową pomoc finansową w związku ze stratami po powodzi błyskawicznej. Zostały one oszacowane na ok. 5-6 milionów złotych. Liczymy na wsparcie, bo z własnego budżetu nie będziemy w stanie tego odbudować - mówi "Gazecie Krakowskiej' Adam Wolak, wójt Łososiny Dolnej.

Najbardziej ucierpiały przede wszystkim miejscowości jak Witowice Górne i Dolne, Łęki czy Michalczowa. Tym razem to nie rzeka Łososina niosła spustoszenie, a drobne strumyki, które zamieniły się w rwące rzeki. Naniosły dużo błota, mułu, kamieni a nawet całe drzewa. W akcji brało udział wielu druhów z okolicznych OSP, a nawet ci z dalszych rejonów jak OSP Podegrodzie czy Biegonice.

- Jeszcze w niektórych miejscach są prowadzone pewne prace, ale te które trzeba było najszybciej wykonać przy trwały przez trzy dni. Natomiast dalej realizujemy prace przy rowach i potokach, bo musimy cały czas mieć z tylu głowy, że takie anomalia pogodowe będą się powtarzać - dodaje Wolak, który od 30 lat jest czynnym strażakiem w OSP Tabaszowa. W akcji

Jeżeli chodzi o budynki prywatne to woda podtopiła głównie te znajdujące się w Łososinie Dolnej jadąc od lotniska w kierunku. Sytuacja z odszkodowaniami dla mieszkańców wygląd trochę inaczej. Tam straty w związku z powodzią są nadal szacowane.

- Mieszkańcy zgłaszali do gminy, a pracownicy ośrodka pomocy społecznej cały czas weryfikują te zgłoszenie - tłumaczy.

Wójt stwierdza, że przyczyną częstych podtopień jest wszechobecne betonowanie, a także moda na zabudowywanie rowów. To wszystko powoduje, że woda nie ma gdzie uciec. Konsekwencją opadów są także osuwiska, które po powodziach w regionie sądeckim coraz częściej dają o sobie znać.

Obradował zespół osuwiskowy

W 2024 roku na wniosek Wojewody Małopolskiego Ministrowie Finansów oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczyli dla małopolskich samorządów środki z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości prawie 20 mln zł na dofinansowanie realizacji 16 zadań związanych z usuwaniem skutków ruchów osuwiskowych ziemi dla 10 małopolskich samorządów. Dzięki tym środom dofinansowanie otrzymało 5 gmin (6 zadań) 4 powiaty (7 zadań) i samorząd województwa małopolskiego (3 zadania).

Podczas wtorkowego spotkania Zespołu opiniowane były wnioski złożone przez m.in. powiat nowosądecki czy gminę Mogilany.
Opinie Wojewódzkiego Zespołu stanowią warunek ubiegania się o środki z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska