Należący do Grupy Orlen największy polski producent i eksporter środków smarnych spółka Orlen Oil otworzyła nowy magazyn centralny w Trzebini. Jak przekonują władze spółki, inwestycja znacząco poprawi efektywność logistyki oraz zredukuje koszty operacyjne. W magazynie pracę znajdzie zatrudnienie 50 osób, a Trzebinia będzie mogła liczyć na dodatkowe wpływy z podatków.
W piątek 22 listopada odbyło się uroczyste otwarcie magazynu, w którym brał udział prezes Orlenu Daniel Obajtek. Inwestycja została także poświęcona przez bpa Damiana Muskusa.
Nowy magazyn centralny ma powierzchnię 6 tys. mkw. Został zbudowany na terenie rafinerii Trzebinia, należącej do spółki Orlen Południe. W tej lokalizacji prowadzona jest produkcja m.in. olejów motoryzacyjnych i bazowych. W położonej w pobliżu rafinerii Jedlicze produkowane są także płyny do spryskiwaczy, płyny chłodnicze, smary oraz oleje przemysłowe.
- Zlokalizowany na południu Polski obiekt pozwoli zoptymalizować procesy logistyczne i umożliwi rezygnację z wykorzystywanych dotychczas magazynów zewnętrznych - tłumaczy Daniel Obajtek.
Inwestycja zrealizowana w 1,5 roku
- Ta inwestycja jest bardzo ważna, to jeden z elementów naszej strategii, wizji na przyszłość. Musimy pracować z dłuższą perspektywą czasową, nie tylko na naszą kadencję. Przypomnę, że jeszcze w 2014 roku plany wobec Orlen Południe czy Trzebinii, to były plany wygaszające te spółki. Także ws. spółki Orlen Oil. Plany były takie, że Orlen będzie tylko w Płocku i Warszawie. Chciano rozparcelować Orlen i sprzedawać za grosze - mówił Daniel Obajtek.
Jak przyznał, Orlen Oil rok 2015 zamykał dużą stratą. - Spółka była zarządzana w sposób niewłaściwy. Mocne wydatki na logistykę, wydzierżawione magazyny. Spółka nawet częściowo nie obsługiwała Orlenu. Na naszych stacjach nie zawsze mieliśmy produkty naszej spółki córki - podkreślił Daniel Obajtek. - M.in. dlatego podjęliśmy decyzję o budowie magazynu centralnego - dodał.
- Od pomysłu do zrealizowania minęło 1,5 roku. Ta inwestycja powstała w błyskawicznym czasie. Nie udałoby się to gdyby nie Michał Róg, ówczesny wiceprezes Orlenu, teraz członek zarządu. Powstał magazyn zautomatyzowany, wykonujący 10 tys. operacji dziennie. Orlen Oil będzie się dalej rozwijał. Będzie automatyzacja procesów produkcyjnych, co zminimalizuje dalsze koszty. Spółka posiada 320 stanowisk pracy, a dojdzie kolejnych 70. Niedługo przekroczy 400 pracowników, będzie więc jedną ze znaczących spółek dających wkład do polskiego koncernu naftowego - poodkreślił prezes Orlenu.
Spółka Orlen Oil specjalizuje się m.in. w produkcji i dystrybucji olejów motoryzacyjnych, przemysłowych, smarów i płynów eksploatacyjnych. W portfolio firmy znajduje się ponad 630 produktów, dostępnych w blisko 50 krajach. Orlen Oil posiada około 24 proc. rynku środków smarnych w Polsce, a blisko 40 proc. produkcji trafia na rynki eksportowe. Produkty Orlen Oil odnotowują największe udziały w rynkach: ukraińskim, węgierskim, bułgarskim, krajów bałtyckich oraz w Iraku.
- Hala Targowa. Tu zatrzymał się czas [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
- Niesamowite! Te chałupy znajdują się w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Bez wiz do USA. Do tych miast polecimy z Polski [CENY]
- Który z krakowskich radnych jest najlepszy? Który to leser?
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce [RANKING]
