https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieś-gigant znajduje się w Małopolsce! Jest nie tylko największa! Warto tam pojechać

(AM)
Zawoja
Zawoja Babiogórskie Centrum Kultury
W Małopolsce, w powiecie suskim, znajduje się wyjątkowa w skali kraju wieś (ok. 7,5 tys. mieszkańców). A to dlatego, że jest... najdłuższą i największą wsią w Polsce! Taka jest właśnie przepiękna Zawoja!

Zawoja jest najdłuższą (ok. 18 km) wsią i największą pod względem powierzchni (100,78 km²) wsią w Polsce.

Zobaczcie film pokazujący piękno tego miejsca:

Na oficjanej stronie gminy możemy przeczytać m,in,, że: " Zawoja istniała prawdopodobnie od końca XVI wieku jako część Skawicy i nosiła nazwę Skawica Górna. Po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w roku 1646 jako świeżo osadzone \X Zawoje. Nazwa wsi ma rodowód wołoski; pochodzi od dacko-rumuńskiego słowa zavoiu (podmokły las nad urwistym zakolem rzeki) i pierwotnie brzmiała Zawój. Legenda wywodzi ją też od słowa zabój, co ma związek ze zbójnikami, a także od zawojów czyli kobiecych chustek, czy też od zawijającej się, krętej drogi. W XIX wieku na terenie Zawoi Centrum znajdował się ośrodek produkcji żelaza, wspomagający hutę w Makowie. Mniej więcej w tym samym czasie w Zawoi Wilcznej działała fabryka zapałek i tartak parowy. W okresie międzywojennym o rozwój letniska starała się Komisja Klimatyczna, utworzona w 1928 roku. Powstało wiele pensjonatów, w tym wille Polskiej Akademii Umiejętności, istniało muzeum regionalne, zespół folklorystyczny, a także Oddział Babiogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego".

W Zawoi - oprócz pięknych terenów i tras narciarskich - znajduje się wiele innych atrakcji, m.in. 8-metrowej wysokości wodospad na Mosornym Potoku.

"Na terenie Zawoi zachowało się wiele starych kapliczek i figur i przydrożnych z XVIII i XIX wieku. W oddalonych od centrum przysiółkach można jeszcze oglądać nieliczne przykłady tradycyjnego budownictwa" - wyliczają urzędnicy, dodając m.in.: "Zawoja jest siedzibą dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego, utworzonego w 1954 roku, w 1977 roku włączonego do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Mieści się ona w zabytkowej drewnianej willi. Jest tu także Ośrodek Edukacyjny Parku, w skład którego wchodzi ekspozycja przyrodnicza i etnograficzna, oraz Ogród Roślin Babiogórskich".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska