FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

- W tych trudnych okolicznościach w sposób szczególny doceniamy wartości, które proponuje nam sztuka, sztuki piękne, muzyka i literatura, poezja a może szczególnie proza, stawiająca tyle pytań na temat fundamentalnych problemów etycznych i egzystencjalnych. W tym szczególnym dla nas dniu, podczas obchodów 658. rocznicy powołania naszego uniwersytetu, pragniemy uhonorować wybitnego pisarza Wiesława Myśliwskiego tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ten sposób składamy najpiękniejsze podziękowanie za jego niezwykłe utwory prozatorskie i dramatyczne, które jak w soczewce skupiają w sobie złożoność ludzkiego doświadczenia - mówił prof. Jacek Popiel o twórczości Wiesława Myśliwskiego.
12 maja, podczas 658. urodzin najstarszego polskiego uniwersytetu, senat UJ wyróżnił Wiesława Myśliwskiego m.in. za "całokształt twórczości literackiej przełomu XX i XXI wieku ujmującej uniwersalne aspekty kondycji człowieka naszej epoki, tworzenie wiarygodnego obrazu losów Polaków od odzyskania niepodległości w 1918 roku do początków XXI wieku, a także za łączenie odmian tradycyjnej polszczyzny z potoczystością żywej mowy naszej epoki".
Odbierając tytuł pisarz podkreślił, że "dzieje literatury to cmentarzysko i tylko nielicznym udało się zmartwychwstać".
- Ta świadomość towarzyszyła mi od pierwszego zdania w moim debiutanckim "Nagim sadzie". A nawet dużo wcześniej. Od pierwszej myśli, że może spróbowałbym coś napisać, nie wiedząc jeszcze co - mówił Wiesław Myśliwski. - Ta myśl długo we mnie dojrzewała, ostrzegając przed ryzykiem i zadręczając wątpliwościami. Przystępowałem do pisania z lękiem, niewiarą, po kryjomu przed wszystkimi, oprócz mojej żony.
W swoim przemówieniu pisarz odniósł się także do toczącej się w Ukrainie barbarzyńskiej wojny.
- Wciąż stoję przy drodze, którą gonią kolumny polskich Żydów na śmierć i wciąż stoję w tłumie przymusowo zgromadzonej wsi, spoglądając w górę na trzech wieszanych mężczyzn za nieoddanie kontyngentu. Przywołuję tamtą wojnę, nie żeby umniejszyć tragiczności tej na Ukrainie. Przywołuję, by poszerzyć sobie pole zadumy nad dręczącym mnie pytaniem, kim jest człowiek? Kim jestem ja jako ja? To podstawowe pytanie, by choć w części zrozumieć świat, w którym żyjemy - powiedział pisarz.
- Patrząc na swoje życie z perspektywy 90 lat sądzę, że to literatura nauczyła mnie wolności - dodał autor "Traktatu o łuskaniu fasoli".
W wygłoszonej podczas uroczystości laudacji prof. Anna Łebkowska z Wydziału Polonistyki UJ podkreśliła, że Wiesław Myśliwski nigdy nie zabiegał o szybki sukces. - Jako twórca absolutnie znakomity nie musi tego robić, dobra literatura wciąż jeszcze broni się sama, a wyjątkowość i niezwykłość to jej wyznaczniki bez trudu dające się wychwycić w jego dziele - mówiła prof. Łebkowska.
Wiesław Myśliwski to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy II połowy XX wieku. W jego twórczości "doświadczenie egzystencjalne mieszkańca polskiej prowincji staje się obrazem uniwersalnej kondycji człowieka naszej epok" - przypomina UJ. - " Jego dzieła niezwykle przenikliwie i wiarygodnie pokazują powikłane losy Polaków w XX wieku. Procesy i wydarzenia historyczne ujmuje Myśliwski zawsze przez pryzmat losów konkretnych jednostek, przeżywających osobiste dramaty, odzwierciedlające zasadnicze dylematy naszych czasów".
Autor "Ucha igielnego" urodził się 25 marca 1932 r. w Dwikozach koło Sandomierza. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike - za "Widnokrąg" w 1997 i "Traktat o łuskaniu fasoli" w 2007 roku. W swoim dorobku ma poza tym powieści "Nagi sad", "Pałac", "Kamień na kamieniu", "Ostatnie rozdanie", "Ucho Igielne" i dramaty "Złodziej", "Klucznik", "Drzewo", "Requiem dla gospodyni". W tym roku opublikował obszerny zbiór "W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy". Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane. Przekłady jego powieści ukazały się w kilkunastu językach.
W piątek, 13 maja, Wiesław Myśliwski spotka się z krakowskimi czytelnikami.
- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?