Gry planszowe od dobrych kilkunastu lat przeżywają swój wielki renesans. Rozrywka młodzieży w czasach PRL-u dziś stanowi świetną alternatywę dla gier komputerowych, o czym świadczą choćby niezliczone spotkania miłośników planszówek skierowane do różnych grup wiekowych. Także same gry przeszły wielką metamorfozę. Popularny niegdyś "Chińczyk" w zestawieniu z dzisiejszymi hitami "Carcassone", "Diuną" czy "Catan" to kompletnie inny świat.
O tym, co w trawie piszczy w świecie gier planszowych, będzie okazja przekonać się podczas majowych targów „Book Game 2023”. W tegorocznej edycji zaplanowano, m.in. wydarzenia dla młodzieży oraz spotkania dla nauczycieli i pedagogów szkolnych.
Turniej inauguracyjny do Mistrzostw Polski w „Carcassone”, udział w grze terenowej „Śladami gier planszowych w Krakowie”, rozgrywki gry bitewnej Middle-earth Strategy Battle Game, szachowe rozgrywki symultaniczne z mistrzem świata amatorów – Maciejem Koziejem, turniej szachowy „Człowiek vs Komputer” przy użyciu komputerów szachowych DGT Centaur a także zawody dla seniorów, sesje gier fabularnych RPG z udziałem mistrzów, festiwal gier zręcznościowych gry to zaledwie kilka atrakcji, jakie czekają na uczestników targów „Book Game 2023”.
W targowej wypożyczalni na uczestników będzie czekało ponad tysiąc gier planszowych, w tym białe kruki - wśród których warto wymienić „Wiedźmina”, „Boże Igrzysko” czy „Starcraft” - a także 300 stołów, przy których rozgrywki może prowadzić ponad 1200 osób. Organizatorzy pomyśleli także o przestrzeni dla fanów gier RPG. Dużych i małych graczy zainteresować może malowanie figurek do gry „Warhammer 40 000 Kill Team".
Targi „Book Game 2023” będą także okazją do tego, by spotkać się z autorami książek i twórcami gier planszowych. W Krakowie gościć będą m.in. Ignacy Trzewiczek, twórca gier takich jak „Detektyw”, „Robinson Crusoe”, o literaturze i rzeczywistości w kontekście „Gambitu królowej” będą rozmawiać uczestnicy spotkania z Kamilą Kałużną-Turczą prezeską Małopolskiego Związku Szachowego, Mikołaj Kołyszko twórca gry „Dziady cz. V”, Anna Mazur – tłumaczka gier opartych na twórczości Lovecrafta oraz pisarz Radek Rak będą z kolei rozmawiać o przenikaniu się literatury i gier.
W programie towarzyszącym znalazły się laboratoria i doświadczenia naukowe, warsztaty tworzenia własnej gry planszowej, nauka sztuczek iluzjonistycznych. Twórcy gier będą mieli możliwość zaprezentowania swoich dzieł w strefie prototypów.
Po raz kolejny targom będzie towarzyszyła akcja „Gra za grę” – uczestnicy będą mogli oddać swoją starą, nieużywaną planszówkę do zbiorów krakowskich bibliotek, w zamian otrzymają rabaty na zakup nowych gier.
Szczegółowy program na stronie internetowej targów „Book Game 2023”.
70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów
