https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda dekomunizuje w Małopolsce, w tym w Krakowie. Dziewięć nazw ulic do zmiany [LISTA]

Piotr Ogórek
Ulica Marcika w Krakowie
Ulica Marcika w Krakowie Andrzej Banas / Polska Press
Na mocy nowej ustawy dekomunizacyjnej w całej Małopolsce trzeba było zmienić nazwy 94 ulic czy placów, które w jakiś sposób odnosiły się do ustroju komunistycznego w Polsce w latach 1944-1989. Samorządy zrobiły to w przypadku 69 ulic. Resztą musiał zająć się wojewoda. Piotr Ćwik podpisał właśnie zarządzenie dla 9 z 25 ulic. Wśród nich trzy są w Krakowie.

- Ustawa dekomunizacyjna eliminuje z przestrzeni publicznej zaszłości historyczne, m.in. nazwy ulic, które miały propagować ustrój komunistyczny. Wprowadzenie w życie jej zapisów to kwestia z jednej strony budzenia świadomości społecznej i historycznej, a z drugiej porządkowania przestrzeni, która nas otacza. Jest to także kwestia porządkowania historii, bo zamiast osób, organizacji, wydarzeń albo dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny teraz w nazwach ulic pojawić się mogą osoby i wydarzenia zasługujące na upamiętnienie – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Zmianą nazw ulic i placów zgodnie z ustawą miały się zająć samorządy. Miały na to rok czasu. Nie wszystkie gminy podzieliły jednak zdanie w sprawie patronów do dekomunizacji. W takim przypadku do gry wchodzi wojewoda, który wyręcza gminy i sam zarządza zmiany, które prezydenci, burmistrzowie i wójtowie są zobowiązani wprowadzić.

Takich ulic w całej Małopolsce zostało 25. Przy współpracy i opiniowaniu ze strony Instytutu Pamięci Narodowej w środę podpisano zarządzania dla 9 ulic:

  • ul. Andrzeja Benesza w Bochni zostanie zmieniona na kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”
  • ul. Franciszka Kaima w Bochni zostanie zmieniona na Stefana Korbońskiego
  • ul. Bolesława Skowrona w Miechowie-Charsznicy zostanie zmieniona na Tadeusza Kościuszki
  • ul. Józefa Marcika w Krakowie zostanie zmieniona na Stefana Korbońskiego
  • ul. Kiejstuta Żemaitisa w Krakowie zostanie zmieniona na gen. Mieczysława Smorawińskiego
  • ul. Wincentego Danka w Krakowie zostanie zmieniona na Józefa Grzesiaka „Czarnego”
  • ul. 21 Stycznia w Muszynie zostanie zmieniona na Romana Dmowskiego
  • ul. 27 Stycznia w Szaflarach zostanie zmieniona na Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
  • ul. Bruno Olbrychta w Wadowicach zostanie zmieniona na dr. Gustawa Studnickiego.

Zmiany wejdą w życie za dwa tygodnie. Wymiana tabliczek będzie już leżała po stronie gmin. Zmiany dla mieszkańców, związane z wymianą dokumentów, mają być bezkosztowe. Co ważne, aktualne dokumenty nie tracą ważności. Mieszkańcy mogą je wymienić w każdym momencie. Wojewoda liczy jednak, że mieszkańcy zrobią to szybko.

Autor: Piotr Ogórek

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

X
XXX
To się chwali, i warto wiedzieć ponadto:
1. W 1957 roku, z okazji rocznicy WSRP (Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowe) dnia 7 listopada, w siedzibie tzw. Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Pracy (WZSP, Pałac Wodzickich)) odbyła się "akademia" okolicznościowa. Funkcjonariusz UBP, i poźniej SB PRL o nazwisku Reif (zasiadający w prezydium zgromadzenia) publicznie okazywał odznaczenie "złoty krzyż zasługi PRL" jako uzyskane za akcję UBP, która zakończyła się okrążeniem miejsca pobytu kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”, i zastrzeleniem Go przez Reifa z jego osobistego pistoletu służbowego.
2. W roku 1964/5, bratanek Józefa Grzesiaka " Czarnego" Tadeusz Grzesiak jako uczeń XIII LO w Krakowie (wówczas liceum to nie nosiło jeszcze imienia żadnego patrona) został z przyczyn politycznych wydalony z tego liceum i "opatrzony" tzw "wilczym biletem" uniemożliwiającym dalszą naukę w jakiejkolwiek szkole. Wnioskodawcą w tej sprawie była POP PZPR XIII LO w osobie II sekretarza Kołodzieja, nauczyciela języka rosyjskiego, byłego funkcjonariusza KOMSOMOŁU KPZR w Ałdaku na Syberii, przy milczącym poparciu nauczyciela-wychowawcy (jak później informowali funkcjonariusze SB zaangażowani w sprawę).
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska