Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda Małopolski wydał ważne decyzje dotyczące budowy węzłów na zakopiance w Myślenicach i Krzyszkowicach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w czwartek, 5 października, podpisał dwa zezwolenia na budowę węzłów drogowych na części zakopiance (droga krajowa nr 7). Jeden z węzłów powstanie w Myślenicach, drugi wraz z tunelem w Krzyszkowicach. Uroczyste podpisanie dokumentów odbyło się w Myślenicach, w pobliżu miejsca, gdzie powstanie jeden z obiektów poprawiających bezpieczeństwo w ruchu.

- Głównymi celami inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi, zapewnienie najlepszych warunków ruchu i umożliwienie sprawnej komunikacji – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Pierwsza z podpisanych przez niego decyzji dotyczy budowy węzła drogowego na zakopiance (droga krajowa nr 7 Kraków – Chyżne) z drogą powiatową nr K1967 (ul. Sobieskiego) w Myślenicach.

Obecnie sterowanie ruchem na skrzyżowaniu odbywa się tam za pomocą sygnalizacji świetlnej. W ramach inwestycji zostanie ona zlikwidowana, a kolizyjne skrzyżowanie przebudowane na węzeł drogowy typu trąbka.

Inwestor – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – planuje dodatkowe pasy włączania i wyłączania na obu jezdniach. Po północnej stronie inwestycji wybudowane zostaną dwie łącznice, które po połączeniu staną się łącznicą dwupasową dwukierunkową. Łącznica zostanie przeprowadzona na wiadukcie nad DK7 i zakończona skrzyżowaniem o ruchu okrężnym w ciągu ul. Sobieskiego. Dodatkowo, mając na względzie poprawę bezpieczeństwa pieszych, przebudowane i dobudowane zostaną chodniki, a w rejonie starego cmentarza powstanie kładka dla pieszych. Dotychczasowe przejście dla pieszych na poziomie jezdni zostanie zlikwidowane.

- Planowana inwestycja znacząco wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zmniejszy ryzyko wypadków, poprawi płynność ruchu. Poprawi się też komfort jazdy, zmniejszy emisja spalin i hałasu. Dlatego też – ze względu na ważny interes społeczny i gospodarczy – decyzji zezwalającej na budowę węzła drogowego w Myślenicach nadałem rygor natychmiastowej wykonalności umożliwiający inwestorowi przystępowanie do prac od razu - zaznacza wojewoda Łukasz Kmita.

Wydana przez niego druga decyzja umożliwi natomiast budowę węzła drogowego drogi krajowej nr 7 w miejscowości Krzyszkowice, w gminie Myślenice.

Węzeł drogowy powstanie na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1942K. Na przełomie lat 2020 i 2021 średnie natężenie ruchu na odcinku skrzyżowania DK7 z drogą powiatową wyniosło ponad 39 tys. pojazdów na dobę. W latach 2017-2021 w obrębie skrzyżowania doszło do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne.

- Te statystyki potwierdzają wagę tej inwestycji. Poprawa bezpieczeństwa za pomocą takiego rozwiązania była koniecznością. Planowany częściowo bezkolizyjny węzeł stanie się jednym z istotnych punktów zmian na zakopiance. Również w tym przypadku decyzji nadałem rygor natychmiastowej wykonalności – informuje wojewoda Łukasz Kmita.

W ramach inwestycji pod zakopianką zaprojektowano tunel umożliwiający bezkolizyjne przeprowadzenie ruchu samochodowego jak i pieszego. Oprócz tego GDDKiA przewidziała budowę: 6 łącznic, 3 jezdni dodatkowych, 3 skrzyżowań jezdni dodatkowych z łącznicami, chodników, przejść dla pieszych, zatok autobusowych, ekranów akustycznych, murów oporowych. Ponadto zaplanowano budowę i przebudowę zjazdów indywidualnych i publicznych. Dodatkowo zaprojektowano przebudowę sieci uzbrojenia terenu.

W planach jest budowa nowej trasy S7 z Krakowa do Myślenic.

Ważna decyzja w sprawie budowy trasy S7 Kraków - Myślenice. ...

Droga krajowa nr 7 należy do sieci TEN-T i jest istotnym połączeniem komunikacyjnym kraju. Obsługuje zarówno ruch tranzytowy, jak i lokalny. Z roku na rok w GDDKiA obserwują zwiększenie natężenia ruchu na zakopiance. W latach 2020-2021 na samym odcinku Jawornik - Myślenice wyniosło ono prawie 47 tys. pojazdów na dobę. Drogowcy przekonują więc, że z tego powodu potrzebne są tam inwestycje poprawiające bezpieczeństwo i płynność ruchu.

FLESZ - Jakie auta sprzedają się w Polsce najlepiej?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska