MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WOMAI. Nowa atrakcja w Krakowie miejscem integracji! [ZDJĘCIA]

Joanna Urbaniec
Joanna Urbaniec
Nowa atrakcja w Krakowie miejscem integracji! Różnorodność - temat często wspominany, ale czy zgłębiany? Czy zastanawiamy się, jak odkrywać inne światy? Co byśmy przeżyli, gdyby wyłączyć jeden z naszych zmysłów?

WIDEO: Krótki wywiad

WOMAI (WORLD OF MY ALL INSPIRATIONS) to połączenie muzeum edukacyjnego z wystawą interaktywną, o łącznej powierzchni ponad 600 m2. Znajduje się przy ulicy Pawiej 34, naprzeciwko Galerii Krakowskiej. Goście WOMAI mają do dyspozycji dwie trasy.

Pierwsza - "W STRONĘ CIEMNOŚCI" - przenosi do świata osób niewidomych. Zwiedzający wędrują w całkowitych ciemnościach w nieznane dotąd miejsce, prowadzeni przez przewodnika, który nigdy nie posługuje się wzrokiem. Mają okazję zmierzyć się z sytuacjami z życia niewidomych i wczuć się w ich percepcję. Zadania, zabawa w zgadywanie, rozmowa, sposób prowadzenia - wszystko na bieżąco dostosowywane do odbiorców i ich wieku. Ta konfrontacja odbywa się nie bez silnych uczuć i wartościowych refleksji.

Przewodnicy, Gosia, Kamil, Monia i Jacek - błyskotliwi, wykształceni, ludzie różnych fachów - rozbawią do łez swoimi opowieściami, a także poruszą poważne kwestie związane z życiem niewidomych w społeczeństwie. Chętnie odpowiedzą na każde nurtujące pytanie oraz posłużą radą, jak w jakich sytuacjach wobec osób niewidomych postępować.

Ciekawym doświadczeniem jest wyostrzenie zmysłów spychanych zwykle na drugi plan. Zmysłów, na których polegają osoby niewidzące w takim stopniu, w jakim widzący polegają na wzroku. Podróżując przez krainę zapachów, dźwięków, fantastycznych i na co dzień niedocenianych faktur, docenić można piękno świata, zwykle mijane obojętnie. Gosia, Kamil, Monia, czy Jacek zabiorą na wycieczkę do interesującego świata, które pozostanie sekretem do odkrycia, ale i dalszego odkrywania. Przejście ruchliwą ulicą, wzięcie w dłonie rzeczy, o których nie miało się pojęcia, że istnieją i przekonanie się, jak bardzo potrafią ułatwić niektórym życie – to tylko część tego, co oferuje. Wystawa, jak i świat, do którego przenosi jest regularnie zmieniana i wzbogacana, by dostarczać, jak najwięcej wrażeń.

Ta atrakcja łączy ludzi. Daje szanse nie tylko na dodatkowe miejsce zatrudnienia osobom niewidomym, ale również na ich integracje z widzącymi pracownikami oraz gośćmi WOMAI. Wszyscy jesteśmy równi, zdolni do niesamowitych rzeczy, pełni pasji. Poznajmy się! Poza ciemną wystawę, przewodnicy przeprowadzają interesujący wykład – rozmowę. Wspólnie z gośćmi siadają przy stole już po „jasnej stronie”, by kontynuować opowieści i pokazać jeszcze więcej przedmiotów ze swego codziennego życia. Integracja, edukacja, piękno wrażeń – to tylko część fundamentów, na jakich opieramy się, tworząc wystawę "W STRONĘ CIEMNOŚCI".

Druga trasa - "W STRONĘ ŚWIATŁA" - to podróż przez jasną krainę. Zwiedzający poprzez zabawę i eksperymenty poznają zagadki otaczającego nas świata i nauki, sekrety iluzji i złudzeń oraz zawodność ludzkich zmysłów ze szczególnym uwzględnieniem wzroku. Dowiadują się, czym naprawdę jest światło, obraz, dźwięk i inne.

Okazuje się, że dźwięki mogą mieć swój niepowtarzalny kształt i kolor. W WOMAI przekonać się o tym można przy użyciu niezwykłego instrumentu, na którym gra odbywa się bezdotykowo. Ponadto przestąpić można progi miejsca, w którym kierunki nie mają znaczenia i nikt nie jest pewien, czy właśnie wspina się, czy spada. A jeśli po zamieszaniu ze zmysłami kogoś najdzie ochota, by od początku do końca samemu o wszystkim decydować, w niezwykłej interaktywnej piaskownicy stworzyć może świat z rozległymi nizinami, górskimi łańcuchami i zdecydować, gdzie popłyną rzeki. Ale to tylko mała część atrakcji WOMAI.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska