Do której będą czynne cmentarze 1 listopada [GODZINY, ADRESY]
Wszystkich Świętych 2018 w Krakowie. Zmiany w komunikacji miejskiej na 1 listopada
We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny (więc 1 i 2 listopada) będzie trwała na cmentarzu Rakowickim kolejna kwesta organizowana przez Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. Zebrane w niej datki są przeznaczane na ratowanie, renowację i konserwację nagrobków dawnych krakowian. Dzięki dotychczasowym zbiórkom udało się odnowić ponad 500 zabytkowych nagrobków, które nie mają dysponentów.
- Po raz pierwszy będziemy rozdawać osobom przekazującym datki bardzo ładne widokówki ze zdjęciami zabytkowych nagrobków - mówi przewodnicząca OKRK Małgorzata Jantos. Zachęca ona też do włączenia się w samo kwestowanie.
Jak ozdobić groby na Wszystkich Świętych 1 listopada
Już wiadomo, że pośród osób stojących na cmentarzu z puszkami jak zawsze nie zabraknie aktorki Anny Dymnej. Zgłosili się już także harcerze. Kto chce dołączyć, powinien przyjść w dniach kwesty do biura przy ul. Rakowickiej 41, ze swoim zdjęciem, które jest potrzebne do identyfikatora (będzie też możliwość zrobienia zdjęcia na miejscu). Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. 1 listopada kwesta trwa w godz. 10-19, 2 listopada od 9.30 do 16.
OKRK, który w tym roku się reorganizował (i m.in. ma nową szefową), nie wyremontował od poprzedniej kwesty żadnego nagrobka. Ale ma opracowane programy konserwatorskie oraz potrzebne pozwolenia - i według słów Małgorzaty Jantos - tuż po Wszystkich Świętych podejmie działania, których efektem byłaby odnowa na wiosnę sześciu wytypowanych nagrobków.
Wszystkich Świętych 2020: wiązanki, stroiki, dekoracje. Jak ...
Dodajmy, że na Rakowicach w tym roku trwały natomiast prace konserwatorskie przy kilku grobowcach i pomnikach nagrobnych, prowadzone przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych, w większości dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa (łącznie w wysokości ponad 200 tys. zł).
1 listopada możemy włączyć się również w kwestę i ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Organizuje ją na tym cmentarzu w godz. 9-18 Stowarzyszenie Podgórze.pl.
Dodajmy, że w tych dniach na krakowskich nekropoliach zbiórki będą prowadzić również: Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Św. Łazarza - na działalność hospicjum (ta zbiórka już się rozpoczęła, potrwa na różnych cmentarzach do 4 listopada), Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (1 listopada na Rakowicach), Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” - na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych (1 i 2 XI na Cmentarzu Rakowickim); Hufiec ZHP Kraków-Podgórze - Szczep „Z Dębowego Lasu” - na cele statutowe ZHP, m.in. działalność wychowawczą, pomoc społeczną (1 XI na cmentarzach Czerwone Maki i Kobierzyn--Lubostroń), Fundacja Słoneczny Uśmiech - na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich i ciężko chorym (trwa do 31 października na Rakowicach, a do 4 listopada na cmentarzu Podgórskim, Grębałów, Prądnik Czerwony i Bronowice) oraz małopolski oddział Stowarzyszenia Odra-Niemen - na rzecz utrzymania i renowacji kresowych cmentarzy i miejsc pamięci (1 listopada na cmentarzu Bronowice).
Zobacz też: Jak pod Krakowem robi się znicze, czyli najważniejsza jest parafina
Źródło: dziennikpolski24.pl
KONIECZNIE SPRAWDŹ: