Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie największe przeboje Dżemu na jednym koncercie. Legendarna grupa wystąpi w niedzielę 22 stycznia w klubie Studio

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Dżem
Dżem Anna Kaczmarz
Dżem to ponad czterdzieści lat polskiego blues-rocka. Wszystkie najważniejsze piosenki grupy usłyszymy w niedzielę 22 stycznia o godz. 20 w krakowskim klubie Studio. Będzie "Whisky", "Paw", "czerwony jak cegła" czy "Sen o Victorii". Przy mikrofonie Maciej Balcar.

Nowe wagony w PKP Intercity

od 16 lat

Kiedy Rysiek Riedel przyszedł na świat, podobno długo nie mógł wydobyć z siebie głosu. W pewnym momencie wrzasnął jednak na cały głos. „Będzie śpiewał!” – skomentowało otoczenie. Zanim to się stało, chłopak wyrósł na prawdziwego outsidera. Nie skończywszy nawet ośmiu klas, rzucił szkołę i wałęsał się po rodzinnym Śląsku. Chciał być Indianinem – pociągała go niczym nieskrępowana wolność dzikich wojowników pędzących po amerykańskich preriach. To samo poczucie swobody odnalazł w muzyce bluesowej.

Pewnego dnia znajomy zaprosił go na próbę amatorskiego zespołu grającego w tyskim domu kultury. Kiedy ryknął do mikrofonu, tworzący grupę bracia Adam i Beno Otrębowie oraz Paweł Berger i Aleksander Wojtasiak nie mieli wątpliwości, że Rysiek powinien do nich dołączyć. Znakiem rozpoznawczym formacji stały się szybko rozimprowizowane jam sessiens – stąd przyjęła ona najpierw nazwę Jam, a potem spolszczoną – Dżem. W 1980 roku muzycy zakwalifikowali się na festiwal w Jarocinie.

Tamten występ sprawił, że w Polskę poszła fama, iż pojawił się zespół dla prawdziwych hipisów. Muzycy ubrani byli we flanelowe koszule i podarte dżinsy, nosili długie włosy i śpiewali o wolności – to wystarczyło, by z miesiąca na miesiąc zdobywali coraz większe grono fanów. Rysiek witał się z nimi charakterystycznym zawołaniem „Się macie, ludzie!”, a potem wszyscy wspólnie odśpiewywali kolejne przeboje w rodzaju „Pawia” czy „Whisky”, trzymając w górze ręce ze znakiem „victorii”.

Niestety: w stanie wojennym, kiedy wydawało się, że komunizm zdławi solidarnościowy zryw wolnościowy, Rysiek sięgnął po najgorszy z narkotyków – heroinę. Z czasem zaczęło się to odbijać na działalności zespołu. W końcu muzycy postanowili rozstać się z wokalistą, aby go odciąć od kręcących się wokół nich dilerów. Było jednak już za późno – Rysiek zmarł 30 lipca 1994 roku w wieku 38 lat. Mimo to muzycy Dżemu postanowili kontynuować dalszą działalność.

Najpierw przy mikrofonie stanął Jacek Dewódzki z Niepołomic – ale nie zagrzał tam długo miejsca. Wtedy do grupy trafił Maciej Balcar, którego zaangażowano, ponieważ miał podobny głos do głosu Ryśka. Być może dlatego fani szybko zaakceptowali nowego frontmana swej ulubionej formacji. Kiedy wydawało się, że Dżem ponownie nabiera wiatru w skrzydła, wydarzył się drogowy wypadek, w którym zginął głównodowodzący zespołem – Paweł Berger.

Ale i to nie przekreśliło działalności grupy. Obowiązek kierowania nią przejęli bracia Otrębowie. Dziś Dżem ma za sobą wiele sukcesów: zagrał nie tylko na najważniejszych scenach w kraju, ale również poza jego granicami. Dzielił estradę z takimi tuzami, jak The Rolling Stones, AC/DC czy ZZ Top. Kiedy cztery lata temu nad Wisłę dotarła amerykańska grupa Metallica, podczas koncertu w krakowskiej Tauron Arenie wykonała jeden cover polskiej piosenki – i był to „Wehikuł czasu” tyskiej formacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska