FLESZ - Jakie kompetencje ma prezydent?

Cisza wyborcza - kiedy się zaczyna
Cisza wyborcza zwyczajowo zaczyna się dzień przed wyborami, czyli w tym wypadku od piątku 10 lipca od północy. Obowiązuje ona do końca wyborów, czyli do niedzieli 12 lipca, do godz. 21.
W tym czasie zakazana jest jakakolwiek forma agitacji wyborczej, czyli nakłaniania innych do oddania głosu na danego kandydata. Nie można rozdawać ulotek, wywieszać nowych plakatów i banerów wyborczych (wywieszone przed ciszą wyborczą mogą pozostać), organizować spotkań i wieców wyborczych, itp. Co ważne, cisza wyborcza obowiązuje również w internecie.
Co grozi za załamanie ciszy wyborczej?
Jeśli złamiemy ciszę wyborczą, to mogą nam grozić wysokie kary finansowe do 5 tys. zł. Jeszcze więcej może kosztować opublikowanie w trakcie ciszy wyborczej sondażu wyborczego - kara może wynieść od 0,5 do 1 mln zł.
W czasie ciszy wyborczej zakazane są:
- wszelkie wystąpienia polityczne,
- manifestacje,
- audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów,
- publikacje na temat kandydatów,
- naklejanie plakatów wyborczych,
- publikowanie sondaży wyborczych.
Cisza wyborcza za granicą
Nie we wszystkich krajach przed wyborami i w ich trakcie obowiązuje cisza wyborcza. Jednym z przykładów jest USA, gdzie w 1992 r. Sąd Najwyższy orzekł, że jest ona niezgodna z konstytucją. Zakazane jest tam tylko wieszanie plakatów lub inna forma agitacji w obrębie lokali wyborczych. Podobne zasady obowiązują też w wielu europejskich krajach: Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Belgii, Szwecji, Estonii, Słowacji i Niemczech.