Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020 i głosowanie korespondencyjne. Ostatni moment na zgłoszenie [WNIOSEK]

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Wybory 2020
Wybory 2020 Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
28 czerwca odbędzie się I tura wyborów Prezydenta RP. Wybory odbędą się drogą tradycyjną, w postaci głosowania w lokalu wyborczym, oraz drogą korespondencyjną. Żeby wybrać drugą formę głosowania, mamy już raptem kilka chwil, aby mieć taką możliwość.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Osoby, które chcą zagłosować drogą korespondencyjną, mają czas do 16 czerwca, aby zgłosić taką możliwość. Żeby to zrobić, trzeba mieć tzw. profil zaufany, albo wysłać do urzędu gminy odpowiedni formularz lub zanieść go osobiście. Tylko wtedy przed wyborami otrzymamy specjalny pakiet wyborczy umożliwiający nam oddanie głosu korespondencyjnie.

Żeby skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, trzeba zgłosić taką chęć najpóźniej 12 dni przed głosowaniem, czyli właśnie 16 czerwca. W Krakowie można to zrobić na kilka sposobów:

  • wrzucając wniosek do urn podawczych urzędu,
  • ustnie,
  • pisemnie,
  • w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi zapewnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Najpóźniej do drugiego dnia przed wyborami, czyli piątku 26 czerwca, chęć głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać osoby w kwarantannie lub izolacji.

Jeśli już złożymy poprawnie wniosek, to do dziesiątego dnia przed wyborami, koperty zwrotne dostarcza Poczta Polska, a po tym terminie urząd miasta.

Szczegółowe informacje na temat głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika dostępne są na stronie bip.krakow.pl. Tam znajduje się wniosek potrzebny do uzyskania możliwości głosowania korespondencyjnego. Można go też pobrać z naszej strony.

ZGŁOSZENIE ZAMIARU GŁOSOWANIA KORESPONDENCYJNEGO W WYBORACH PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZARZĄDZONYCH NA 28 CZERWCA 2020 ROKU

Głosowanie w lokalach wyborczych

W niedzielę, 28 czerwca odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urząd miasta do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

W Krakowie w ramach poprzedniego terminu wyborów utworzono 272 komisje z 450. Oznacza to, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni niezbędne będzie powołanie ok. 70 osób, aby w minimalnych składach (aktualny przepis mówi o 3-osobowych składach) utworzyć wszystkie obwodowe komisje wyborcze.

Od chwili rozpoczęcia głosowania aż do jego zakończenia w lokalu wyborczym musi być równocześnie obecnych co najmniej trzech członków obwodowej komisji wyborczej, w tym przewodniczący komisji lub jego zastępca, a w przypadku komisji powołanej w składzie trzech osób - co najmniej dwóch członków, w tym przewodniczący komisji lub jego zastępca.

Dopisanie do spisu i rejestru wyborców

Aktualne spisy wyborców 27 czerwca będą przekazywane obwodowym komisjom wyborczym. 4 czerwca do godziny 10 krakowscy urzędnicy otrzymali 263 wnioski o dopisanie do spisu wyborców oraz 44 wnioski o dopisanie do rejestru wyborców.

Osoby, które złożyły wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wyborach wyznaczonych na 10 maja, muszą ponowić swój wniosek, jeśli w dniu wyborów nadal będą przebywać na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Z uwagi na wyznaczenie nowego terminu wyborów i nowego kalendarza wyborczego, wcześniejsze wnioski nie będą uwzględnione.

Zaświadczenia o prawie do głosowania wydane na 10 maja (I i II tura) wyborów prezydenta Rzeczypospolitej, nie uprawniają do głosowania poza miejscem zamieszkania, w wyborach wyznaczonych na 28 czerwca. Chcąc wziąć udział w głosowaniu na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, należy ponowić swój wniosek i pobrać nowe zaświadczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska