Na stawie, obok mauzoleum gen. Józefa Bema, ptaki pierwszy raz zamieszkały już kilkanaście lat temu. Miasto sprowadziło parę łabędzi dokładnie na wiosnę 1997 roku. Ale dopiero w tym roku, na początku czerwca, na świat przyszły młode. I z miejsca stały się gwiazdami parku.
- Codziennie wnuczka wyciąga mnie tu na spacer, żeby doglądać ptaki - mówi Barbara Malik, babcia Antosia.
Dogląda ich zresztą także miasto. Ptakom podawana jest specjalnie skomponowana karma, podarowana właśnie dla łabędzi przez producenta pasz z Turzy.
- Rodzice młodej czwórki bardzo dbają o to, by nikt nie zbliżał się zanadto do ich potomstwa. Potrafią zareagować syczeniem, trzepotem skrzydeł, albo uszczypnięciem - relacjonuje Józef Czupryna z Urzędu Miasta Tarnowa.
I przypomina, że królewskich ptaków nie powinno się dokarmiać chlebem.
Łabędzia rodzinka wczoraj z bezpiecznej odległości obserwowała, jak na brzegu stawu osadzano tabliczkę upamiętniającą koniec anonimowości młodych ptaków.
Bima, Gwiazda, Hetman i Strzelec - taki zestaw imion uzyskał prawie trzy tysiące głosów w plebiscycie zorganizowanym przez ,,Gazetę Krakowską" i Radio Kraków. Okazały się one najpopularniejsze spośród dziesięciu propozycji komisyjnie wyłonionych przez nasze redakcje.
Autorem zwycięskich jest Tomasz Daniec, mieszkaniec Nowego Wiśnicza. Zaproszony na wczorajsze spotkanie, w Parku Strzeleckim był pierwszy raz w życiu. Ale obiecał, że z roli ojca chrzestnego wywiązywać się zamierza wzorowo.
- Będę je odwiedzał, a w któryś z weekendów zabiorę do Tarnowa swoich znajomych i rodzinę - mówił z uśmiechem.
Naszemu plebiscytowi patronował Urząd Miasta Tarnowa. To właśnie magistrat ufundował pamiątkową dwujęzyczną tablicę z imionami ptaków oraz krótką historią obecności łabędzi w Parku Strzeleckim.
Wybieramy strażaka roku 2012. Zgłoś swojego kandydata!
Miss Lata Małopolski 2012. Zgłoś swoją kandydaturę!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!