FLESZ - Co Polacy robili w trakcie pandemii. Naukowcy zbadali nasz styl życia

W 2018 roku wyburzone zostały zabudowania poprzemysłowe w kwartale pomiędzy Wadowicką i Tischnera. Wtedy zostało także wydane pozwolenie na rozbiórkę budynku dawnego Elbudu, starego biurowca, który starszym krakowianom kojarzy się z giełdą komputerową działającą tam w latach 90. XX wieku. Budynek wyburzono pod koniec 2019 roku. Teraz wyburzany jest ostatni stary budynek, czyli charakterystyczny czerwony biurowiec.
Teren pomiędzy ulicami Łagiewnicką, Tischnera i Wadowicką to blisko 9 hektarów. Wzdłuż Tischnera i do Łagiewnickiej, swego czasu ciągnął się krajobraz, który mógłby posłużyć za scenografię do filmu postapokaliptycznego. Hala produkcyjna, hala malarni, estakady pod suwnice, hala ocynkowni, magazyn stalowy i pawilon portierni - od wielu lat nieużywane, zniszczone, pordzewiałe i porośnięte roślinnością. W 2018 roku znikły na dobre.
Wspomniany obszar należy do spółki Stalprodukt z siedzibą w Bochni. To jeden z największych producentów i eksporterów wyrobów ze stali. W 2005 roku, w wyniku reprywatyzacji, spółka przejęła zakłady konstrukcji stalowych Elbud, wraz z siedzibą firmy przy Wadowickiej. Produkcja została przeniesiona, a budynek przez ostatnie lata służył głównie na wynajem powierzchni biurowych.
"Po przeniesieniu działalności związanej z produkcją konstrukcji stalowych do nowej lokalizacji, uwolniona zostanie atrakcyjna nieruchomość przy ul. Wadowickiej. Przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru zakłada prowadzenie tam działalności komercyjnej (biura, hotele, działalność handlowo-usługowa). Spółka szacuje wartość tej nieruchomości na ok. 70 mln zł" - głosił komunikat Stalproduktu z roku 2011, gdy ustalano kierunki rozwoju na lata 2011-2015.
Stalprodukt uznał, że czerwony biurowiec jest już zbyt stary (ma ponad 40 lat) i jego modernizacja jest nieopłacalna. Stąd decyzja o rozbiórce. W jego miejsce pojawią się zapewne nowe biurowce. Wiadomo już, że w miejsce budynku Elbudu powstanie KREO - nowoczesny biurowiec, za którego budowę odpowiada Ghelamco Poland.
Zgodnie z obowiązującym tutaj planem miejscowym, na działkach Stalproduktu mogą stanąć budynki wysokie nawet do 35 metrów. Pod zieleń przewidziano minimum 15 proc. powierzchni, a dla miejsc parkingowych nie więcej niż 10 proc. terenu. Do tego plan zakłada budowę dróg wewnętrznych, które udrożnią układ komunikacyjny. Podczas prac nad planem miejscowym Stalprodukt składał uwagi, starając się, by dopuszczono w nim powierzchnię handlową oraz zabudowę wielorodzinną. Ale urzędnicy te propozycje odrzucili.
- Ranking TOP 15 najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. Są zachwycające!
- Najpopularniejsze rasy psów w Polsce. Które z nich są ulubieńcami Polaków? [TOP 12]
- Oferty pracy w Krakowie. Kogo szukają pracodawcy? TOP 33 fachowców
- Wielka impreza w Energylandii! 7. urodziny parku rozrywki i kolejki Ekipy
- Ogromna plaża pod Krakowem zachwyca nawet w pochmurne dni [ZDJĘCIA]
- Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Sprawdzone i skuteczne sposoby