Właściciele nieruchomości korzystają ze znowelizowanej ustawy i wycinają przeszkadzające im drzewa. Czy rzeczywiście zgodnie z prawem? Od początku roku obowiązują przepisy ustawy o ochronie przyrody, które zezwalają na wycinkę drzew na prywatnych działkach bez zezwoleń władz samorządowych. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to włącznie drzew na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. W świetle jakiego przepisu usunięto drzewa przy zbiornikach Kruki?
Właścicielem ogrodzonego terenu przylegającego do drugiego zbiornika jest osoba prywatna. Ale co z pasem biegnącym już za płotem, gdzie poległy drzewa? Próbowaliśmy ustalić, kto jest jego właścicielem, ale pomimo wymiany kilku maili z firmą Synthos, która kiedyś dysponowała całością, nie udało się. Na pewno nikt oficjalnie nie starał się o zezwolenie na wycinkę.
Zaniepokojone jest Towarzystwo na Rzecz Ziemi, bowiem niezależnie od kwestii zezwolenia, istnieje rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej. - Drzewa są bowiem siedliskiem wielu chronionych gatunków ptaków i dlatego obowiązuje zakaz wycinki od 1 marca do 15 października - informuje Robert Wawręty.
to barbarzyństwo zrobiono niezgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony gatunkowej roślin i zwierząt. od 1 marca jest okres lęgowy ptaków, żadna wycinka jest niemożliwa, należy w takiej sytuacji zawiadomić policję oraz RDOś w Krakowie.