Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

Wydawnictwo Literackie nieprzerwanie od 1953 roku dzieli się najlepszą literaturą i kreuje czytelnicze trendy. Oficyna cieszy się zaufaniem czytelników, a charakterystyczny logotyp i wydawnicza marka dla wielu osób są gwarancją najwyższej jakości, staranności edytorskiej i obietnicą niezwykłych literackich przeżyć.
- Jak świętować taką rocznicę? Przepis jest prosty – wydając kolejne znakomite tytuły cenionych i lubianych autorek i autorów. Rok 2023 obfitować będzie w ważne premiery, o których na bieżąco będziemy informowali - zapowiada Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.
Niektóre zapowiedzi już elektryzują miłośników literatury pięknej, m.in. powieść laureata literackiego Nobla Orhana Pamuka "Noce zarazy" i dwie długo oczekiwane książki Cormaca McCarthy’ego "Pasażer" i "Stella Maris". Zainicjujemy też ciekawe serie wydawnicze, a na liście twórców współpracujących z Wydawnictwem Literackim pojawią się nowe nazwiska.
- Z myślą o jubileuszu planujemy wiele wydarzeń specjalnych. W Sali Mehofferowskiej w siedzibie Wydawnictwa Literackiego przy ul. Długiej 1 w Krakowie odbędą się debaty i dyskusje z udziałem znamienitych gości Polski i zagranicy. Potrzebujemy literatury i dialogu, aby lepiej rozumieć nasze czasy i bezpieczniej poruszać się w coraz bardziej nieprzewidywalnej rzeczywistości - dodaje Marcin Baniak.
Świętując urodziny, Wydawnictwo Literackie będzie obecne na targach książki i licznych festiwalach, na których z pewnością nie zabraknie uznanych autorek i autorów związanych z oficyną. Jubileusz to także okazja do książkowych podsumowań i zabawy – będzie więc okazja do konkurów i plebiscytów.
- Przed nami ekscytujący jubileuszowy rok, mamy nadzieję, że pełen inspiracji i pozytywnych zaskoczeń. Pierwsze szczegóły już niebawem - zapowiada Marcin Baniak.
Wydawnictwo Literackie jest jednym z największych, najdłużej działających i najbardziej prestiżowych domów wydawniczych w Polsce. To też modelowy przykład transformacji i prywatyzacji, którą z sukcesem przeprowadzono na początku XXI wieku.
Najstarsza informacja o oficynie pochodzi z 29 stycznia 1953 roku, a ukazała się w „Dzienniku Polskim”. Krystyna Zbijewska w artykule zatytułowanym "Wydawnictwo Literackie rozpoczęło swą działalność" pisała tak:
"Pojęcie „placówka kulturalna” wiąże się przede wszystkim z pojęciem budynku czy lokalu, w którym rozwija działalność ta właśnie instytucja. Tymczasem placówka, o której mowa — Wydawnictwo Literackie Przedsiębiorstwo Państwowe w Krakowie — jakkolwiek istnieje prawnie już od 10 stycznia br., jakkolwiek ma już kierownictwo (dyrektor: dr Aleksander Słapa, redaktor naczelny: Henryk Vogler), jakkolwiek organizuje już personel i ustala plany pracy — lokalu na razie nie ma (urzędując „kątem” w księgarni Domu Książki przy ul. Wiślnej 3)".
Zanim Wydawnictwo Literackie zagościło w Domu Pod Globusem przy ul. Długiej 1, przez 20 lat funkcjonowało w różnych miejscach na mapie Krakowa. Począwszy od wspomnianej w artykule księgarni, przez kilka pokoi w kamienicy przy ul. Basztowej 10, mało reprezentacyjny barak u zbiegu alej Focha i Krasińskiego (gdzie później mieścił się hotel Cracovia), po lokal w oficynie kamienicy Pod Krukami przy Rynku Głównym.
W artykule z 1953 roku czytamy także:
"Dążąc do wydobycia z przeszłości i ze współczesnej twórczości najwartościowszych pozycji literackich, Wydawnictwo Literackie troszczyć się będzie równocześnie o tzw. szatę zewnętrzną swych wydawnictw, o ich staranne opracowanie redakcyjne i typograficzne".
Dorobek wydawniczy minionych 70 lat dowodzi, że krakowskiej oficynie udało się sprostać temu zadaniu.