Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa wystawa prof. Aleksandra Skotnickiego z okazji 550-rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata - wystawa prof. Aleksandra Skotnickiego
Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata - wystawa prof. Aleksandra Skotnickiego Aleksandra Łabędź
Rocznica 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w Krakowie świętowana jest wyjątkową wystawą w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą przygotował profesor Aleksander Skotnicki. Wystawa prezentowana w piwnicach Collegium Maius to część kolekcji, na której zostały zaprezentowane stuletnie pocztówki, znaczki pocztowe oraz koperty Pierwszego Dnia Obiegu z okolicznościowymi stemplami z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

Mikołaj Kopernik i Uniwersytet Jagielloński na krakowskich pocztówkach oraz na znaczkach pocztowych Polski i całego świata

To wyjątkowy rok i to nie bez powodu. W związku z rocznicą 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego przez najbliższe miesiące można oglądać wystawę poświęconą słynnemu astronomowi autorstwa prof. Aleksandra Skotnickiego.

Na tej wyjątkowej wystawie w piwnicach Collegium Maius została zaprezentowana część kolekcji, w której skład wchodzą m. in. ponad stuletnie pocztówki wydawane przez krakowski Salon Malarzy Polskich z wizerunkami budynków uniwersyteckich oraz pomnikiem Mikołaja Kopernika, którego odsłonięcie na dziedzińcu Collegium Maius było jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z jubileuszem 500-lecia odnowienia Uniwersytetu Krakowskiego w 1900 roku.

Co więcej można tam też podziwiać znaczki pocztowe oraz koperty Pierwszego Dnia Obiegu z okolicznościowymi stemplami z wizerunkiem Mikołaja Kopernika wydawane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ekspozycja pozwala spojrzeć na postać twórcy teorii heliocentrycznej poprzez bogaty materiał ikonograficzny pochodzący z różnych zakątków świata.

Wystawa prezentowana jest do 4 października 2023r. od poniedziałku do niedzieli w godz. 9.00 - 17.30. Wstęp wolny.

Profesor Aleksander Skotnicki - twórca wystawy

Aleksander Skotnicki - profesor zwyczajny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prodziekan Wydziału Lekarskiego UJ w latach 1999-2002, a przez 25 lat do 2018 roku Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii przy ul. Kopernika 17, członek Polskiej Akademii Umiejętności (PAU).

Był prezesem Zarządu Fundacji Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. prof. Juliana Aleksandrowicza oraz Fundacji Stradomskie Centrum Dialogu, gdzie spotykali się ludzie różnych narodowości, wyznań i pokoleń, w tym przedwojenni żydowscy mieszkańcy Krakowa. Za swoją działalność lekarską i społeczną został uhonorowany m. in.: medalem Gloria Medicinae (2007), Honoris Gratia (2006), św. Krzysztofa (2014) i Klemensa Bąkowskiego (2022). Jest laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie Nauki i Sztuki (2016) oraz nagród im. Jana Karskiego (2009) i ks. Stanisława Musiała (2015).

Prof. Skotnicki jest autorem wielu wystaw, książek i opracowań dotyczących historii Krakowa, jego mieszkańców oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako filatelista i filokartysta propaguje działalność Salonu Malarzy Polskich prowadzonego przez Henryka Frista przy ulicy Floriańskiej 27. Salon ten wydawał pocztówki z widokami Krakowa i budynkami uniwersyteckimi z początku XX wieku. Jest również popularyzatorem postaci Mikołaja Kopernika najsłynniejszego ucznia naszej Almae Matris z końca XV wieku oraz autorem monografii pt. „Pomnik Mikołaja Kopernika na dziedzińcu Collegium Maius” wydanej w 2015 r.

Wpływ AI na rynek pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska