Jorcait w Nowym Sączu
Wiadomo już, że z okazji jorcait chasydzi bardzo licznie przybędą do Nowego Sącza. Świadczy o tym skala przygotowań do wydarzenia. Na parkingu, który w normalne dni służy mieszkańcom rozkładany jest ogromny namiot. Prawdopodobnie tam pielgrzymi będą się modlić. Drugi namiot już od jakiegoś czasu stoi przed synagogą.
- Dla nich to wyjątkowy dzień. Chaim Halberstam był cadykiem, czyli rabinem, który czynił cuda. On tutaj żył i umarł, a jego grób znajduje się na cmentarzu przy ulicy Rybackiej. To głównej miejsce pielgrzymek - dodaje Połomski.
Przez kilka dni w Nowym Sączu zjawi się prawdopodobnie kilka tysięcy żydów. Uroczystości potrwają bowiem do 24 kwietnia.
- W związku z organizowanym wydarzeniem o charakterze religijnym, w dniach 22-24 kwietnia zostaną czasowo zamknięte parkingi Strefy Płatnego Parkowania przy ulicach: Bóżniczej, Kazimierza Wielkiego i Berka Joselewicza. Jest to strefa B - czytamy w oficjalnym komunikacie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.
Można spodziewać się też utrudnień w ruchu stąd Urząd Miasta Nowego Sącza apeluje do kierowców o wcześniejsze planowanie tras przejazdu i unikanie okolic sądeckiej starówki, zwłaszcza w rejonu ulicy Bóżniczej, gdzie spodziewany jest największy ruch pielgrzymów.
Kim był Chaim Halberstam
Jak informuje PAP, Cadyk Chaim Halberstam, znany Diwrej Chaim (hebr. Słowa Chaima), był jednym z najwybitniejszych przywódców duchowych XIX-wiecznego chasydyzmu. Urodzony w 1793 roku w Tarnogrodzie, przez blisko pół wieku był rabinem Nowego Sącza, gdzie stworzył prężny ośrodek życia religijnego i intelektualnego. Założył tu jedną z najważniejszych jesziw w Galicji, a jego nauki i responsy halachiczne do dziś stanowią punkt odniesienia dla licznych wspólnot chasydzkich na całym świecie.
Grób cadyka Halberstama na cmentarzu żydowskim przy ul. Rybackiej co roku przyciąga setki pielgrzymów z Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Modląc się składają oni karteczki z prośbami – tzw. kwitłech – i wspominają duchowego przywódcę, który uczynił Nowy Sącz jednym z najważniejszych punktów na mapie światowego chasydyzmu.
Cadyk Chaim Halberstam, zmarły 19 kwietnia 1876 roku. Pozostawił po sobie nie tylko liczne dzieła piśmiennicze, w tym komentarze do Tory, ale jest także protoplastą dynastii rabinicznej Sanz (od Sącz), której przedstawiciele prowadzili wspólnoty w Gorlicach, Żmigrodzie, Sieniawie czy Chrzanowie.
Jego potomkowie przetrwali Holokaust i dziś kontynuują duchowe dziedzictwo Sanz w różnych krajach. Tradycja związana z odwiedzaniem jego grobu w Nowym Sączu, przerwana przez II wojnę światową i czasy PRL, od kilku dekad znów się rozwija jako wyraz pamięci i kontynuacji religijnego dziedzictwa.
