https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontowali w Krakowie 8 mieszkań. Teraz zostaną przekazane na wynajem w ramach Społecznej Agencji Najmu i trafią do osób potrzebujących

Aleksandra Łabędź
PAP
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kraków, jako jedna z kilku gmin w Polsce, zakwalifikował się do realizacji projektu w ramach Społecznej Agencji Najmu (SAN), organizowanego przez fundację Habitat for Humanity Poland. Na czym on polega? Jak tłumaczą krakowscy urzędnicy, projekt polega na sfinansowaniu i remoncie ośmiu lokali z zasobu mieszkaniowego miasta, które następnie zostaną przekazane na wynajem w ramach Społecznej Agencji Najmu i trafią do osób najbardziej potrzebujących wsparcia. Remonty lokali rozpoczęły się 5 lipca i zakończyły się w październiku. W piątek, 8 listopada, odbyło się symboliczne przekazanie miastu wyremontowanych mieszkań.

Konkurs ogłoszono na początku roku

W marcu Fundacja Habitat for Humanity Poland ogłosiła konkurs przeznaczony dla gmin zainteresowanych utworzeniem na swoim terenie Społecznej Agencji Najmu (SAN). W ramach konkursu wyłoniono trzy gminy w całym kraju, które zakwalifikowały się do doradztwa przy tworzeniu projektu SAN oraz dwie, w których przeprowadzone będą remonty lokali właśnie na potrzeby tego programu.

- Kraków, w wyniku złożonego wniosku, został wybrany do udziału zarówno w jednej, jak i drugiej części konkursu. Doradztwo polega na współpracy i przygotowaniu projektu SAN, natomiast remont objął osiem mieszkań gminnych, które wskazało miasto - tłumaczą krakowscy urzędnicy.

Koszt remontu wszystkich ośmiu mieszkań wyniósł 900 tys. zł. Prace objęły mieszkania znajdujące się m.in. w Podgórzu, Nowej Hucie i na Azorach.

Fundacja Habitat for Humanity Poland prowadzi Społeczną Agencję Najmu w Dąbrowie Górniczej, a konkurs jest formą podzielenia się z innymi miastami dobrymi praktykami i doświadczeniem w prowadzeniu SAN.

Część mieszkań zostanie przekazana na potrzeby uchodźców z Ukrainy

W związku z tym, że program jest finansowany ze środków UNHCR, agencji ONZ ds. uchodźców, w ramach projektu „Działania na rzecz integracji społecznej i ekonomicznej, wzmocnienia oraz zapewnienia osobom uchodźczym dostępu do mieszkalnictwa społecznego”, cztery z ośmiu wyremontowanych na zlecenie fundacji mieszkań, zostaną przekazane na potrzeby uchodźców z Ukrainy. W sprawie doradztwa przy projekcie Społecznej Agencji Najmu obowiązuje List intencyjny podpisany przez obie strony, natomiast remonty mieszkań reguluje porozumienie zawarte między miastem a fundacją Habitat for Humanity Poland.

Warunki zakwalifikowania się do programu

- Zgodnie z zapisami Listu intencyjnego, warunkiem zakwalifikowania się mieszkańców Krakowa do programu będzie spełnienie kryteriów, które uprawniają do zawarcia umowy najmu. Wynikają one z uchwały w sprawie określenia zasad i kryteriów wynajmowania lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych przez osobę fizyczną z zasobu Społecznej Agencji Najmu (SAN), przy uwzględnieniu, że decydujące znaczenie będzie miała data i godzina złożenia wniosku - tłumaczy krakowski magistrat.

Co w przypadku, gdy nie uda się wybrać najemców?

Krakowscy urzędnicy wyjaśniają również, co się stanie w przypadku, gdyby nie doszło do wybrania najemców lokali wyremontowanych na zlecenie fundacji.

Jak tłumaczą, zgodnie z regulacjami określonymi w porozumienia remontowym, lokale te, w uzgodnieniu z fundacją, zostaną przekazane na potrzeby pomocy mieszkaniowej na zasadach najmu socjalnego – czyli zgodnie z regulacjami uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz tymczasowych pomieszczeń.

Polacy oceniają rząd: mieszane opinie po roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska