Historia Armii Krajowej nie kończy się wraz z rozkazem z 19 stycznia 1945 roku, w którym gen. Leopold Okulicki rozformował podległe mu wojsko. Żołnierze zaangażowani w konspiracyjną walkę pozostali i w różny sposób próbowali odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. Duża część wróciła do życia zawodowego i swoich pasji. Część z nich doskonale znamy jako aktorów, naukowców, społecznych działaczy czy sportowców.
Wystawa „Z głową bez karabinu”, przygotowana przez Muzeum Armii Krajowej, którą do 31 stycznia 2016 r. można podziwiać w Galerii Krakowskiej, skupia się na dokonaniach AK-owców w ich powojennej pracy zawodowej. Ekspozycja znajdująca się na poziomie -1 składa się z plansz, materiałów audiowizualnych prezentujących sylwetki wybranych żołnierzy podziemnej armii. Wśród postaci znalazła się m.in. sylwetka patrona placu Galerii Krakowskiej, legendarnego „kuriera z Warszawy” i dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa - Jana Nowaka-Jeziorańskiego, znanej aktorki, spikerki Polskiego Radia, „kobiety pracującej” znanej z serialu „Czterdziestolatek” i uczestniczki Powstania Warszawskiego - Ireny Kwiatkowskiej, piłkarza i działacza Wisły Kraków – Jana Reymana, czy znanego z filmu „Rejs” Zdzisława Maklakiewicza ps. „Hanzen”.
Wszyscy odwiedzający Galerię mogą zapoznać się z biografiami wybranych bohaterów, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Po zakończeniu ekspozycji w Galerii Krakowskiej, wystawę „Z głową bez karabinu” od 24 lutego 2016 roku będzie można zobaczyć w przestrzeni wystaw czasowych w siedzibie w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie.