https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z papieskiej fontanny w Wadowicach trysnęła woda

Robert Szkutnik
Każda z dysz fontanny zostanie jeszcze podświetlona
Każda z dysz fontanny zostanie jeszcze podświetlona Robert Szkutnik
W Wadowicach na placu Jana Pawła II - czyli na rynku - dobiegły końca prace przy montażu fontanny. Już nazywana jest przez mieszkańców papieską, choć urzędnicy ochrzcili ją mianem fontanny przyjaźni. Jej cokół tworzą granitowe bloki z nazwami miast zaprzyjaźnionych z papieskimi Wadowicami, np. Carpineto Romano, Asyżu, Chicago Heights, Marktl am Inn (stąd pochodzi papież Benedykt XVI).

Granit do budowy ważącej blisko 50 ton konstrukcji wydobyto w Strzegomiu. Każdy z czternastu bloków kamienia, które ułożono jeden na drugim, waży więc średnio około 3,5 tony, choć najcięższy ma aż 8,5 tony. Całość konstrukcji - wraz z solidnymi fundamentami, do budowy których użyto specjalnego wodoszczelnego betonu, takiego jak przy budowie zapory wodnej w pobliskiej Świnnej Porębie - waży aż 180 ton.

Liczba granitowych bloków to nawiązanie do 14 encyklik bł. Jana Pawła II. Pierwotnie to właśnie nazwy encyklik papieskich miały być tu wyryte.

Litery z nazwami miast zostały wykute ręcznie przez kamieniarzy z firmy Road Memory z Grabowca na Lubelszczyźnie, która zbudowała fontannę. - Są naturalne, niemalowane, wykonane na dosyć trudnej powierzchni - mówi Sławomir Chudoba, szef firmy kamieniarskiej.

We wtorek wieczorem odbyły się pierwsze próby działania fontanny. Woda tryska z cokołu na około dwa metry w górę, a potem spływa w dół po granitowych blokach, by zniknąć za kratkami odpływu. Wystrzeliwana jest w górę z czterech dysz. Przy każdej z nich znajdują się cztery lampy. Kolejne cztery światła zamontowano na rogach fontanny. Wieczorem będzie wyglądać naprawdę spektakularnie. - Światło w barwach: czerwonej, niebieskiej, żółtej i białej ma pozwolić utworzyć np. kolory papieskie, flagę Polski czy barwy Maryjne, w zależności od potrzeb i obchodzonego święta - tłumaczy jeden z robotników.

Obieg wody fontanny jest zamknięty i stale filtrowany. Ogromny zbiornik na wodę znajduje się pod płytą rynku.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
stanislaw
"Na mieście gadają" co była jakowaś awantura Przedsiębiorcy z urzędnikiem .
Czyźby chodziło o pieniądze ?
Miłego Wieczoru tyż Staszek.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska