Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Rząski do Krakowa, a potem w kosmos. Studenci skonstruowali satelitę

(BCA)
Fot. Archiwum studentów
Szkoła w Rząsce cieszy się swoim absolwentem Piotrem Ziębińskim, który wraz z grupą innych studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli satelitę KRAKsat. To projekt wysłania eksperymentalnego satelity badawczego na orbitę okołoziemską.

Studenci mają już opracowany plan wysłania swojego urządzenia w kosmos. W kwietniu tego roku krakowski satelita zostanie wystrzelony ze stanu Wirginia w USA przy użyciu rakiety Antares 230 na niską orbitę okołoziemską, a następnie na pokładzie statku Cygnus trafi prosto do rąk astronautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jak informują studenci na stronach internetowych - KRAKsat to jeden z pierwszych w Polsce satelit typu Cubesat i pierwszy na świecie, który do sterowania położeniem wykorzystywać będzie koło zamachowe oparte na ferrofluidzie, czyli cieczy magnetycznej.

Jak studenci opisują swoje dzieło? "KRAKsat to sześcian o krawędzi równej 10 centymetrów i wadze zaledwie jednego kilograma. Przeciętny człowiek mógłby bez problemu zmieścić go w swojej dłoni. Mimo swoich niewielkich gabarytów ma przed sobą wielkie zadanie! Satelita będzie okrążać Ziemię na wysokości 400 km (czyli więcej niż odległość między Krakowem a Warszawą, Wrocławiem czy Lwowem).

Przedtem jednak czeka go lot na pokładzie rakiety Antares i statku Cygnus. Na platformie satelitarnej SR-NANO-BUS spółki SatRevolution, razem z satelitą Światowid trafi, na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, skąd astronauci wyrzucą ją przez specjalną śluzę w przestrzeń kosmiczną.

Zadaniem KRAKsata jest przede wszystkim zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ferrofluid, czyli ciekły magnes. Ponadto ten satelita ma przeprowadzić także inne pomiary: temperatury, pola magnetycznego, natężenia światła. Będzie musiał sprostać ekstremalnym warunkom panującym w jonosferze, takim jak duża amplituda temperatur (od −170°C do 110°C), niskie ciśnienie, mikrograwitacja, zjonizowane gazy.

Przy okazji studenci zorganizowali akcję dla internautów #lecewkosmos. Do zabawy zapraszają wszystkich entuzjastów kosmosu. Aby zdobyć „bilet” na „podróż w kosmos”, trzeba spełnić trzy warunki: wykonać zdjęcie z motywem kosmicznym, zamieścić je na facebooku, instagramie lub twitterze oraz dodać hasztagi #lecewkosmos i #kraksat. Na stronie projektu www.lecewkosmos.pl jest do tego specjalny formularz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Z Rząski do Krakowa, a potem w kosmos. Studenci skonstruowali satelitę - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska