FLESZ - Święto zmarłych. Oni odeszli w tym roku
Zakład Karny w Nowej Hucie został nominowany przez Małopolskie Stowarzyszenie Probacja, z którym krakowska Służba Więzienna współpracuje od lat. W zakładzie jest kącik dla dzieci w sali widzeń. Stąd nominacja.
- Tak naprawdę to wyróżnienie jest uhonorowaniem wspólnych projektów i programów na rzecz integracji rodzin, które odbywają się w zakładzie karnym w Krakowie Nowej Hucie. Są one prowadzone przez Stowarzyszenie Probacja oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej - tłumaczy nam kpt. Anna Czajczyk.
Kraków. Opuszczony areszt śledczy w Podgórzu. Co dziś tam je...
Więzienie to nie jest dobre miejsce dla dzieci - tak uważa z pewnością większość społeczeństwa. W Polsce żyje jednak spora grupa dzieci, która ma rodzica w więzieniu. - Jeśli zatem więzienie jest jedynym miejscem, w którym dzieci mogą spotykać się ze swoimi rodzicami, to ważne jest, żeby zadbać o przestrzeń dla tego spotkania - tłumaczy Czajczyk.
Specjalny kącik dla dzieci powstał w sali widzeń w 2014 roku, w tym roku został on w całości odremontowany i na nowo dostosowany do potrzeb najmłodszych. Już w poczekalni zakładu na dzieci czeka specjalny kącik z kolorowankami i zabawkami, a funkcjonariusze Służby Więziennej z pomocą psychologa i specjalistów z Probacji dbają o to, aby niezbędne procedury bezpieczeństwa nie wywoływały u dzieci niepotrzebnego stresu.
- Pozytywna procedura wejścia dzieci na teren jednostki spełnia wszelkie wymogi formalne pod kątem ochronnym, jednak jest dostosowana do dziecka - tłumaczy rzeczniczka.
Sam kącik jest bardzo kolorowy, przestronny, na podłodze znajduje się miękka wykładzina, a ściany udekorowane są kolorowymi rysunkami. Pełno w nim zabawek, dziecięcych mebelków, książek. To przestrzeń, w której rodzic może aktywnie i ciekawie spędzić czas ze swoimi pociechami. - Jednocześnie to miejsce, w którym mogą swobodnie porozmawiać, z dala od innych dorosłych osadzonych. To przestrzeń, która jest dla dziecka komfortowa i daje poczucie bezpieczeństwa - dodaje Czajczyk.
Sytuacja pozbawienia wolności jest trudna zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Mając tego świadomość funkcjonariusze Służby Więziennej, podejmują działania na rzecz integracji rodzin oraz zmniejszania negatywnych skutków rozłąki.
To nie pałace, tylko więzienia. Zakłady karne z lotu ptaka [GALERIA]
- To co istotne, to fakt, że dzięki wieloletniej współpracy z Probacją i wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, dzieci i rodziny odwiedzające w więzieniu swoich bliskich mogą liczyć na profesjonalną pomoc psychologiczną i wsparcie. Jest to przykład dobrej współpracy na rzecz kompleksowej pomocy rodzinom więźniów a samo wyróżnienie w plebiscycie jest o tyle ważne, że może uświadomić społeczeństwu, że ta niewidzialna zazwyczaj grupa dzieci naprawdę istnieje i wymaga wsparcia - dodaje Czajczyk.
Z jej obserwacji wynika, że w trakcie widzeń panuje radosna atmosfera, na twarzach dzieci maluje się radość z możliwości spotkania się z najbliższą im osobą w przyjaznych warunkach.
W Zakładzie Karnym w Krakowie Nowej Hucie przebywają skazani z różnymi wyrokami, począwszy od kilku miesięcy nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
- Rośliny antysmogowe - warto je mieć w swoim domu!
- Jak wyglądały mieszkania w PRL? Zobacz archiwalne zdjęcia
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Kinga Duda niczym Ivanka Trump. MEMY o córce prezydenta
- Spowiedź "Miśka". 10 szokujących fragmentów zeznań byłego lidera gangu kiboli Wisły
- Luksus po krakosku. TOP 15 najdroższych mieszkań
