WIDEO: Krótki wywiad
Na wydarzenie kończące obchody Roku Kobiet ASP zapraszają jego organizatorki: dr hab. Iwona Demko, dr Agnieszka Marecka oraz dr hab. Edyta Mąsior.
W foyer Kijów.Centrum gości powitają interaktywne prace studentów Akademii Sztuk Pięknych, realizowane pod opieką dr hab. Edyty Mąsior: Jany Moroz, Mateusza Stanuszka i Erwina Jeneralczyka. Będą one swoistym wprowadzeniem do seansu.
„Siłaczki” miały swoją premierę w 2018 roku – uroczysty pokaz dokumentu w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego odbył się 28 listopada, w setną rocznicę podpisania dekretu o prawach wyborczych „bez różnicy płci”. To pierwszy w historii rodzimej kinematografii film opowiadający o emancypantkach, które na przełomie XIX i XX wieku walczyły na ziemiach polskich o prawa dla kobiet.
- Polskim sufrażystkom chodziło nie tylko o możliwość głosowania, ale o niezależność w każdej dziedzinie życia: o swobodny dostęp do edukacji, pracy, o możliwość dysponowania własnym majątkiem. Dla nich niepodległa Polska oznaczała kraj, w którym wszyscy obywatele są wolni i równi - tłumaczy Marta Dzido.
Po pokazie „Siłaczek” odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział autorzy filmu oraz aktorki Teatru Bagatela, które kilka tygodni temu upomniały się o swoją godność, ujawniając nadużycia seksualne, do których dochodziło w teatrze.
- Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jaki opór musiały pokonać pierwsze bojownice, bo żyjemy już w innej rzeczywistości. Często wydaje nam się również, że nie mamy o co walczyć, bo emancypacja się dokonała. Jednak w otaczającej nas rzeczywistości nadal są rzeczy, w imię których trzeba się narażać, wystawiając się często na niezrozumienie społeczne w walce o swoje prawa. Właśnie takimi współczesnymi Siłaczkami są aktorki z Teatru Bagatela – tłumaczy Iwona Demko, współorganizatorka wydarzenia.
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
