Korowód na Krupówkach wszystkich zaproszonych na festiwal zespołów to każdego roku jedno z najbarwniejszych wydarzeń w ciągu całego festiwalu. Zawsze poprzedza go uroczysta msza święta w kościele Św. Krzyża. Zespoły wędrują Krupówkami w swoich tradycyjnych strojach z orkiestrą. Grają i śpiewają, a w kilku miejscach także tańczą, pokazując ułamek swojej tradycji i kultury. Są oklaskiwani przez tysiące widzów, którzy już kilka godzin przed korowodem zajmują miejsce, by najlepiej widzieć występy górali z całego świata.
W tym roku festiwalowy korowód poprowadzili góralscy pytace. Za nimi szli górale z owczarkami podhalańskimi, a potem rozśpiewane zespoły biorące udział w festiwalu. Wśród nich są cztery zespołu z Polski – z Zakopanego, Białego Dunajca, Jabłonki, Podegrodzia, a także z Nowego Sącza. W trakcie korowodu widzowie mogli także podziwiać zespoły z innych krajów. W tym roku na zakopiańskim festiwalu występują zespoły aż z Meksyku, czy Indii, ale także z Europy – z Bośni, Bułgarii, Czech, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Węgier i Ukrainy.
Uczestnikom festiwalu, ale i widzom dopisała pogoda. Choć od rana zbierało się na deszcz – i nawet momentami kropiło - ulewa odpuściła. Dzięki temu zakopiański deptak rozbrzmiewał dźwiękami muzyki górali z kilku kontynentów.
Wszystkie grupy zaproszone na festiwal będzie można zobaczyć w trakcie występów konkursowych w wiosce festiwalowej na dolnej Równi Krupowej. Będą one walczyły o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Festiwal potrwa cały tydzień.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
