Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Nie żyje Krzysztof Fryjewicz - działacz zakopiańskiej "Solidarności"

Aurelia Lupa
Starostwo Tatrzańskie
W wieku 77 lat odszedł Krzysztof Fryjewicz - inicjator i założyciel Komisji Założycielskiej NSZZ „Soldarność” w hotelu "Orbis" w Zakopanem. Ostatnie pożegnanie odbędzie się w poniedziałek 25 października 2021 r. w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

Krzysztof Fryjewicz urodził się 9 maja 1944 r. w Zakopanem. Tu ukończył I LO im. Oswalda Balzera. W latach 1962-1963 pracował w Fabryce Tektury w Białym Dunajcu. Tworzył tam rękodzieło dla Cepelii. W następnych latach pracował jako starszy konserwator w hotelu „Orbis” Kasprowy w Zakopanem. Odszedł ze stanowiska z powodów politycznych. I odtąd zajął się pracą na własny rachunek.

Działalność w NSZZ „Solidarność” rozpoczął w październiku w 1980 r. Wraz z żona Anną Fryjewicz był inicjatorem i założycielem Komisji Założycielskiej NSZZ „Solidarność” w hotelu „Orbis” Kasprowy w Zakopanem. Był aktywnym działaczem. Uczestniczył w akcjach ulotkowych, kolportował prasę i wydawnictwa podziemne. Współorganizował i uczestniczył w strajków w orbisowskich Hotelach Zakopanego i podległych mu placówkach.

W latach 1980-1990 wraz z żoną był współorganizatorem i członkiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy u oo. Pallotynów na Krzeptówkach. Współpracował z ks. Mirosławem Drozdkiem. Współorganizował msze św. za ojczyznę oraz konferencje, wykłady i spotkania z członkami solidarności - m.in. z ks. Kazimierzem Jancarzem, Wandą Półtawską i innymi. Od 1980 do 1989 współpracował także z Jerzym Zacharko, Stanisławem Żurowskim, Janiną Gościej, czy Beata Tarnowską.

13 grudnia 1981 roku - w pierwszym dniu Stanu Wojennego - grupa funkcjonariuszy zakopiańskiej SB, MO i ORMO wyrąbała siekierami drzwi jego domu. Został internowany w Zakładzie Karnym w Załężu k. Rzeszowa. Z aresztu został zwolniony 30 stycznia 1982 r. Po wyjściu na wolność zaangażował się w prace na rzecz Komitetu Pomocy Internowanym, Komitetu Pomocy Aresztowanym. Nadal zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych, prasy i książek.

Za udział w kontrpochodzie 1 maja 1983 r. w Zakopanem został skazany na karę grzywny. Był pod stałą obserwacją służb. Inwigilowany wraz z żoną, wielokrotnie przesłuchiwany. SB nękało również wizytami i przesłuchaniami sąsiadów. SB próbowała wymusić na nim i jego żonie wyjazd z kraju za granicę bez możliwości powrotu. W tym czasie współorganizował z żona akcje wypoczynkowe dla rodzin represjonowanych z całej Polski w Zakopanem – udostępniał swój dom bezpłatnie i żywił ich na własny koszt. Organizował tajne spotkania w Zakopane z działaczami NSZZ „S” z całej Polski.

W 1989 roku uczestniczył w kampanii wyborczej komitetu Obrony ”Solidarność”, został też członek komisji wyborczej. Był członek Klubu im. Władysława Zamoyskiego. Za swoją działalność Krzysztof Fryjewicz uhonorowany został Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Medalem „Za zasługi dla Małopolskiej Solidarności”.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska