Nowy browar będzie nazywał się "Gwarno". Powstaje on w sąsiedztwie stacji dolnej kolei. Jak zaznacza spółka, jest to inwestycja prowadzona zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Ponadto PKL uzyskały już wszystkie niezbędne pozwolenia administracyjne, by przystąpić do prac.
Teren zlokalizowany po prawej stronie przed budynkiem stacji dolnej kolei linowo-terenowej PKL pod Gubałówką został wydzielony i przygotowany do rozpoczęcia budowy. W tym miejscu powstaje obiekt restauracyjny z lokalnym mini-browarem z przeznaczeniem na potrzeby działalności obiektu.
Nowy obiekt pomieści 245 osób. Budynek posiada będzie posiadał dwa poziomy nadziemne oraz jeden podziemny. Z zewnątrz architektonicznie budynek inspirowany był pierwotną, historyczną formą dolnego budynku kasowego pod Gubałówką, zaprojektowanego w latach 30-stych ubiegłego stulecia, przez Władysława Stokowskiego. Obiekt zaprojektowany prawie 100 lat temu miał bardzo prosty i modernistyczny charakter, prosta wertykalna konstrukcja słupowa nadawała architektoniczny rytm i porządek, co zostało pokazane również w nowym, budowanym przez PKL obiekcie.
- Powstający pod Gubałówką budynek będzie nawiązywał do architektury górskiej. Wnętrza inspirowane regionalnymi materiałami, drewnem, metalem zostaną także wyposażone w elementy regionalne, związane przede wszystkim z górami i Zakopanem. Osoby odwiedzające to miejsce będę mogły poczuć niezwykły klimat tatrzańskiej przyrody, historii i znamienitej architektury - informuje spółka. - Głównym elementem przykuwającym uwagę jest drewniany sufit na parterze, który jest realistycznym odwzorowaniem trójwymiarowego widoku tatrzańskich szczytów przedstawiony w skali dostosowanej do ich wielkości. Drewniana forma trójwymiarowych gór ma oznaczone najważniejsze wzniesienia i doliny występujące w Tatrach.
Na parterze budynku znajdą się miejsca dla 113 osób, donice z kosodrzewiną oraz szafa z dedykowanymi dla nowego obiektu, specjalnie stylizowanymi na ten cel pamiątkami. Na piętrze mieścić się będzie wyodrębniona strefa dla dzieci, a jego przestrzeń zostanie tak zaaranżowana, żeby pomieścić tutaj 132 osoby.
- Teren inwestycji został odgrodzony od deptaka i rozpoczęliśmy prace związane z budową nowego funkcjonalnego obiektu. PKL są gotowe wspierać inicjatywy mające na celu dostarczenie mieszkańcom oraz turystom dodatkowych atrakcji. Chcemy, żeby "Gwarno" było jakościowym miejscem, w którym turyści zetkną się z architekturą Podhala spędzając ciekawie swój wolny czas pod Gubałówką. "Gwarno" może stać się miejscem spotkań, ciekawych wydarzeń kulturalnych i inspirować zarówno architekturą, historią Zakopanego jak i dobrą ofertą gastronomiczną – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.
Otwarcie nowej inwestycji zaplanowane jest na rok 2023.
Przypomnijmy, że o budowie browaru w tym miejscu spółka mówiła już od kilku długich lat. Początkowo miała to być restauracja z browarem, a także z kręgielnią. W 2018 roku jednak urząd miasta w Zakopanem odmówił wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji uznając ją za... niezgodną z planem zagospodarowania przestrzennego. Niezgodny miał być przede wszystkim sam browar, w którym - jak informował w 2018 roku PKL - chciano produkować 50 ton piwa rocznie. Urząd miasta uznał, że taka ilość zakrawa na produkcję przemysłowa. Tymczasem - jak argumentowali odmowę urzędnicy z magistratu pod Giewontem - plan zagospodarowania dopuszcza w tym miejscu działalność usługową, a nie przemysłową.
PKL od samego początku nie zgadzał się z taką interpretacją. Nieoficjalnie zapowiadał, że jeśli decyzja nie zostanie zmieniona, sprawa trafi do sądu.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
