Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Warzą piwo pod Gubałówką. PKL otworzyły nową restaurację z browarem "Gwarno"

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Pod Gubałówką PKL otworzył browar, gdzie warzono są cztery rodzaje piwa
Pod Gubałówką PKL otworzył browar, gdzie warzono są cztery rodzaje piwa Marcin Szkodziński
Pod Gubałówką w Zakopanem otwarto wyjątkowe miejsce – browar z lokalnymi piwami. Mieści się on w nowej restauracji „Gwarno”, którą stworzyły Polskie Koleje Linowe.

Tak wygląda nowa restauracja z browarem pod Gubałówką

Nowa restauracja powstała na placu znajdującym się przed dolną stacją kolejki szynowej na Gubałówkę. To zupełnie nowy budynek – przeszklony, z drewna i kamienia. Stylem architektonicznym nawiązuje do pierwszego budynku stacji dolnej kolei na Gubałówkę. Tyle że w wydaniu nowoczesnym.

To nie tylko restauracja, ale i mini browar. To właśnie tam można spróbować unikatowych smaków piwa warzonego na miejscu.

- „Gwarno” to jakościowe miejsce, w którym napijemy się świeżych i naturalnych piw warzonych na miejscu, zjemy smacznie i zdrowo, a także spotkamy piękną architekturę Podhala oraz spędzimy ciekawie swój wolny czas. Turyści oraz mieszkańcy Zakopanego, którzy w weekend majowy zdecydują się odwiedzić to miejsce, poczują niezwykły klimat tatrzańskiej przyrody, historii i górskiej architektury oraz niesamowitej kuchni. W „Gwarno” przekonamy się, jak niezwykła tradycja Podhala może łączyć się z nowoczesnością, dając tym samym sporo inspiracji – mówi Patryk Białokozowicz z Grupy PKL realizującej inwestycję.

W nowej restauracji goście będą mogli spróbować czterech gatunków piwa. Trzy będą występować na stałe, a jedno sezonowo.

- Warzenie piwa nie było powszechną tradycją Podhala. Nie było tutaj odpowiednich warunków do uprawy jęczmienia, który jest podstawowym składnikiem do produkcji piwa. Nie rósł także chmiel. Dlatego piwa jakie powstawały dawniej, były oparte o owies i jałowiec. Tamto piwo było w smaku kwaśne, o kolorze czerwonym, stąd jego nazwa kwaśnik – opowiada Małgorzata Wnuk, główny piwowar „Gwarno”.

W restauracji „Gwarno” proces warzenia piwa odbywa się od samego początku, czyli od selekcji składników. W restauracji znajduje się kilka kadzi, gdzie następuje cały proces tworzenia piwa. Cały proces zrobienia piwa gotowego do spożycia zajmuje w sumie od trzech do pięciu tygodni – w zależności od rodzaju piwa.

- Nasze piwo jest wyjątkowe choćby z uwagi na wodę, która jest wykorzystywana do produkcji – dodaje Małgorzata Wnuk.

Przez cały weekend majowy w „Gwarno” towarzyszyć będzie nam muzyka na żywo i dobry nastrój.

Najlepsze restauracje w Małopolsce. One znalazły się na liście 100 najlepszych restauracji w Polsce.  Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Restauracje z Małopolski w setce najlepszych w Polsce. Tu go...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska