W tym roku 11 listopada świętować będziemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbędą się uroczystości. Dedykowane uroczystości będą organizowane również na Podhalu. W Zakopanem głównym punktem obchodów będą uroczystości w Sanktuarium Narodowym na Krzeptówkach, a także przy Kwaterze Legionistów na nowym cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.
Jak co roku, na 11 listopada dekorowane są także ulice w mieście. Na miejskich latarniach już pojawiły się flagi biało-czerwone i biało-niebieskie z herbem Zakopanego. Polskie flagi powiewają także przy budynkach użyteczności publicznej. Coraz więcej także prywatnych domów wywiesza flagi.
W biało-czerwone barwy udekorowane zostało również rondo im. Romana Dmowskiego. Na zielonej tarczy ronda pojawiło się kilka flag, tyle że z godłem Polski. Flagi takie są stosowane na statkach morskich, kapitanatach i bosmanatach portowych, lotniskach i lądowiskach a także przy polskich przedstawicielstwach i misjach za granicą. Jak informuje urząd miasta flagi te to prywatna inicjatywa mieszkańców.
Zakopiańska policja w przededniu święta niepodległości informuje, jak z godnością powinno się traktować flagę.
- Na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne jedynie na barwach narodowych. Różnią się one od flagi państwowej tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Natomiast flaga ma proporcje 5:8. Eksponowana publicznie musi być czysta, mieć czytelne barwy - informują policjanci. - Flaga nigdy nie może dotykać podłogi czy ziemi. Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.
Na szczycie Gubałówki rozbłyśnie magiczna Kraina Światła. Ni...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
