1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w kościele katolickim od VIII wieku. To właśnie tego dnia odwiedzamy groby naszych bliskich, zapalamy znicze oraz świece i modlimy się za dusze zmarłych.
Przed tą uroczystością już od kilku dni na zakopiańskich cmentarzach panuje ruch większy niż zwykle. Wiele osób udaje się na groby bliskich, by je uporządkować. Im bliżej 1 listopada, tym trudniej dostać się pod nekropolie samochodem czy komunikacją miejską.
Tak jak co roku miasto wprowadziło na ten czas zmianę w organizacji ruchu. Największe utrudnienia będą 31 października i 1 listopada. Wtedy to będzie całkowite zamknięcie dla ruchu samochodowego odcinka ul. Nowotarskiej od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza w godzinach 7–22.
- W razie wzmożonego ruchu samochodowego w obrębie cmentarza 2 listopada rozważona zostanie możliwość zamknięcia odcinka ul. Nowotarskiej na odcinku od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza w godz. od 7 do 22 - informuje zakopiański magistrat.
Na czas zamknięcia ulicy Nowotarskiej objazd będzie poprowadzony drogami: ul. Sienkiewicza, Kościuszki, Aleje 3-go Maja. Oprócz niezbędnego oznakowania, wjazd na zamknięty odcinek ul. Nowotarskiej będzie nadzorowany przez policję i straż miejską.
Na utrudnienia muszą przygotować się osoby poruszające się komunikacja miejska. - Od dnia 31 października do 2 listopada w związku z czasową zmianą organizacji ruchu z obsługi linii komunikacji miejskiej nr 14 zostanie wyłączony przystanek Aleje 3 Maja Dolne oraz przystanek Równia Krupowa. Dotyczy przebiegu linii Rejon Dworca – Aleje 3-go Maja Górne – Olcza – Harenda – Rejon Dworca – linia nr 14 oraz przebiegu linii Rejon Dworca – Aleje 3-go Maja Górne – Grunwaldzka – Piłsudskiego –B. Czecha – Karłowicza – Olcza – Guty – Rejon Dworca – linia nr 18 – poinformował Urząd Miasta Zakopane.
W dniu Wszystkich Świętych pod Giewontem odbędzie się XXXI Kwesta na rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków. Zbiórka będzie prowadzona w godzinach od 8 do 19 na dwóch nekropoliach - na Pęksowym Brzyzku i na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej. Kwestę organizuje podhalański oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Tak jak co roku będą kwestować m.in. burmistrz i radni Zakopanego, przedstawiciele znanych rodów góralskich, organizacji społecznych i lokalnych instytucji kultury, artyści. W tym roku do grona kwestarzy po raz pierwszy dołączą ratownicy TOPR, którzy sami się zgłosili do organizatorów.
W górach halny. Na Kasprowym wieje z prędkością 130 km/h. Wi...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]