Tegoroczny festiwal odbędzie się od 7 do 9 lipca.
- Natalia de Barbaro, Jakub Beczek, Joanna Gromek-Illg, Katarzyna Kubisiowska, Tina Oziewicz, Agata Tuszyńska, czy Katarzyna Zdanowicz to zaledwie kilka spośród nazwisk, z którymi spotkamy się podczas festiwalu. Po raz pierwszy, promocje książek odbędą się w nowo powstałej Mediatece na Stacji Kultura – mówi Bożena Gąsienica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, która jest głównym organizatorem festiwalu.
Nie zabraknie regionalnego akcentu - spotkania „Na tatrzańskim szlaku literatury", kiedy to zaprezentowane zostaną książki do Nagrody Literackiej Zakopanego. W tym roku jury postanowiło nominować:
- Natalię Budzyńską „Witkiewicz, ojciec Witkacego”,
- Macieja Kozłowskiego i Szymona Ziobrowskiego „Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość”,
- Annę Pigoń „Góralki, taterniczki, turystki. Kobiety w literaturze o Tatrach do 1939 roku”,
- Macieja Pinkwarta „Mit Zakopanego i mity zakopiańskie”.
Za walory edytorsko-artystyczne nominowano także książki:
- Barbary Caillot i Aleksandry Karkowskiej „Foto z misiem”,
- Agnieszki Gąsienicy-Giewont i Stanisławy Trebuni-Staszel z reportażem fotograficznym autorstwa Bartka Solika „Podhalanie. Wokół tożsamości”
- Katarzyny Chrudzimskiej-Uhery „Rytm natury. O życiu i rzeźbiarstwie Grzegorza Pecucha (1923-2008)”.
W roku setnych urodzin poetki Wisławy Szymborskiej we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej zaprezentowana zostanie wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska” oraz ekspozycja wyklejanek zainspirowanych twórczością noblistki, które powstały we współpracy z uczniami z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Na Placu Niepodległości w Plenerowej Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędą się warsztaty literacko-plastyczne oraz warsztaty ekologiczne inspirowane tatrzańską przyrodą, podczas których mali czytelnicy będą komponować literackie herbatki. Wraz z Instytutem Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek", odbędą się spotkania literackie i warsztaty.
W czasie trwania festiwalu odbędzie się również akcja #GodzinaCzytania będąca wspólnym punktem programu wszystkich festiwali literackich w Polsce zrzeszonych w Koalicji Letnich Festiwali Literackich. #GodzinaCzytania to czas wolny, pomiędzy spotkaniami autorskimi, aby sięgnąć po własną książkę, usiąść i zanurzyć się w lekturze.
Podhale. Motocykliści i strażacy przejechali w pielgrzymce d...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]