https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamalowały nienawistne napisy w Olkuszu. Posłanka Daria Gosek-Popiołek i kandydatki z Lewicy z pędzlami w dłoni. Mamy zdjęcia

Małgorzata Gleń
Zamalowywanie nienawistnych napisów w przejściu podziemnym w Olkuszu
Zamalowywanie nienawistnych napisów w przejściu podziemnym w Olkuszu Tadeusz Żurek
Daria Gosek-Popiołek, posłanka Razem i "dwójką" na liście Lewicy w okręgu 13 i kandydatkami Lewicy: Joanną Grzymała-Moszczyńską i Aleksandrą Owcą zamalowywały wulgarne i pełne nienawiści napisy w przejściu podziemnym pod drogą krajową nr 94 w Olkuszu, w pobliżu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dlaczego wybrały to miasto? Przeczytajcie.

W niedzielę, 8 października w przejściu podziemnym między ul. Wiejską a Centralną pod drogą krajową nr 94 w Olkuszu trzy panie, ubrane w białe kombinezony, chwyciły za pędzle i wałki malarskie.

– Coraz częściej na ulicach polskich miast widzimy nienawistne napisy, szczególnie skierowane w stronę Ukraińców i Ukrainek. Jako posłanka, ale też jako obywatelka i matka, nie zgadzam się na mowę nienawiści, szczególnie w przestrzeni publicznej. W czasie mijającej kadencji podejmowałam wiele interwencji związanych z dyskryminacją, zaś w czasie kampanii skupiam się na osobistych spotkaniach z wyborcami i wyborczyniami w moim okręgu i wspólnych działaniach na rzecz lokalnych spraw. Dlatego wspólnie z innymi kandydatkami Lewicy, na zaproszenie mieszkanki Olkusza Amelii Pałki, zamalowałyśmy takie napisy przy przejściu podziemnym między ul. Wiejską a Centralną - wyjaśnia Daria Gosek-Popiołek.

Joanna Grzymała-Moszczyńska, kandydatka z Lewicy w nadchodzących wyborach parlamentarnych dodaje:
– Jako psycholożka wiem, że codzienny kontakt z mową nienawiści sprawia, że ludzie zaczynają bardziej akceptować takie przekonania. Uważam, że w przestrzeni publicznej nie może być miejsca na nienawiść wobec Ukraińców. Jeśli podmioty odpowiedzialne za to przejście podziemne nie mogły same podjąć interwencji, uznałyśmy, że musimy to zrobić same. Chcemy w ten sposób pokazać, że nie ma naszej zgody na bierność w tej sprawie - mówi.

Dlaczego wybrały Olkusz?

Organizatorką akcji zamalowywania napisów była Amelia Pałka, mieszkanka Olkusza. W tym tunelu na ścianach większość z wulgaryzmów godzi w Ukraińców.

– Już wcześniej zwróciłam uwagę na te nienawistne napisy, a pewien Olkuszanin uświadomił mi, że miejsce tych bohomazów najprawdopodobniej nie było przypadkowe. Tym tunelem można dojść do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie jest hotel, w którym mieszka dużo Ukraińców. Wiem, że napisy mogą powrócić, ale uważam, że sprzeciw wobec takiej nienawiści musi się pojawić - tłumaczy Amelia Pałka.

XXXVII Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego

od 16 lat
Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fbfbfb
10 października, 09:36, Karol:

napisy s a tam od miesięcy, dziwnym trafem tuż przed samymi wyborami zaczęły przeszkadzać grupie koniunkturalistek, które liczą na intratne miejsce przy korycie gdy zwolni się miejsce po poprzednikach. Cienkie efekciary.

pewnie napisy były o pisie ...

K
Karol
napisy s a tam od miesięcy, dziwnym trafem tuż przed samymi wyborami zaczęły przeszkadzać grupie koniunkturalistek, które liczą na intratne miejsce przy korycie gdy zwolni się miejsce po poprzednikach. Cienkie efekciary.
K
Karol
Trzeba było całość pomalować, a nie robić po łebkach. Jaki efekt tych ich wysiłków, to tego na zdjęciach nie pokazały. Pobazgrały ściany białą farbą i myślą , że są bohaterkami. Stosunek polskich polityków i narodu do Ukrainy i Ukraińców jest diametralnie inny. Napisy na ścianie ginęły w gąszczu innych. Teraz te które zapewne powstaną, na białym tle będą się wyróżniały. he,he
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska