Po przerwie w prowadzeniu prac budowlano-konserwatorskich robotnicy wrócą na zamek. Przyznana dotacja 500 tys. zł to część tego, o co wnioskował Jan Potocki, właściciel zamku, spadkobierca hrabiego Artura Potockiego. Wnioski na konserwowanie i zabezpieczanie tej twierdzy zwykle były obszerne, a dotacje znacznie mniejsze.
Wniosek o dotację wysoko oceniony
Tegoroczny wniosek już w pierwszym etapie został wysoko oceniony, ale wtedy nie uzyskał dofinansowania. Po odwołaniu ministerialna komisja uznała, że Tenczyn, jako jeden z nielicznych w Polsce przykładów średniowiecznego zamku prywatnego zasługuje na wsparcie.
- W składanych wnioskach o dotacje wskazaliśmy do zabezpieczeń to, co jeszcze nie zostało objęte pracami konserwatorskimi. Jest sporo takich elementów zamku. O tym, na co pieniądze zostaną przeznaczone zdecydują architekt i kierownik budowy. Być może w tym roku prace obejmą mury zamku dolnego - mówi Robert Szczuka, koordynator z ramienia Fundacji New Ewa Art, należącej do rodziny Potockich - właścicieli zamku.
Na zabezpieczenie wciąż czeka kaplica zamkowa. Właściciele marzą o jak najszybszych praca w tej części zabytku, jednak szacują, ze na to potrzebne są znacznie większe pieniądze niż obecna dotacja.
- Kaplica zamkowa na Tenczynie jest jedną z ciekawszych, bo to nie jest powszechny element zamków prywatnych, raczej rodzaj wyjątkowego obiektu w tego typu zamkach. Wymaga pilnego zabezpieczenia - przyznaje Robert Szczuka.
Prace zabezpieczające trwają długie lata
Konserwacje zamkowych murów, baszt na zamku w Rudnie są realizowane od 13 lat z wyjątkiem 2022 roku. Prace są prowadzone na podstawie projektu zabezpieczenia zamku przygotowanego w 2008 r, przez Marię i Aleksandra Filipowiczów. Dotychczas prace były prowadzone w XII etapach. Pieniądze przekazywało ministerstwo z programu Ochrony Zabytków.
Kwoty były różne, w różnych latach - od kilkuset tysięcy do prawie 2 mln zł. Do 2021 roku ubiegała się o nie gmina Krzeszowice, która występowała w roli inwestora, chociaż prawa do twierdzy - wraz z innymi dobrami w Krzeszowicach - uzyskali spadkobiercy hrabiego Artura Potockiego. Od 2012 roku Jan Potocki zabezpieczał wkład finansowy gminy Krzeszowice, konieczny do ubiegania się o ministerialne środki.
W 2021 roku gmina Krzeszowice zaprzestała składania wniosków o dotacje na zamek, więc w kolejnym roku wsparcia finansowego nie było. Tymczasem Jan Potocki uzyskał wówczas od starosty krakowskiego decyzję o przeniesieniu pozwolenia na budowę i pozwolenie konserwatorskie, żeby móc ubiegać się o pieniądze ministerialne.
Atrakcyjna trasa turystyczna
Zamek Tenczyn ma wyznaczoną trasę turystyczną po zabezpieczonych ruinach i udostępnioną dla turystów od w roku 2017 r. Najpierw ruch turystyczny organizowało tu krzeszowickie Centrum Kultury i Sportu, a od kolejnego roku zajmuje się tym zarząd Fundacji NEW ERA ART Jana Potockiego. To jedno z najciekawszych turystycznie i najatrakcyjniejszych obiektów Jury Krakowsko - Częstochowskiej.
Poszukiwania agatów w Rudnie. Rozegrano mistrzostwa wśród 20...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
