MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Rytrze zostanie rozbudowany i oświetlony. Ma być magnesem na turystów

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Zamek w Rytrze zostanie rozbudowany
Zamek w Rytrze zostanie rozbudowany Adam Olszowski fotografia
Prawdopodobnie już w czerwcu ogłoszony zostanie przetarg na rozbudowę zamku w Rytrze. Dzięki tej inwestycji największa atrakcja turystyczna miejscowości stanie się jeszcze ciekawsza i jak podkreśla wójt, ma nadzieje, że przyciągnie do Rytra nowych gości. Zamek ma zostać rozbudowany i efektownie oświetlony.

Od kilku lat zamek w Rytrze jest stałym punktem rodzinnych wycieczek. Położony na wzgórzu oferuje fantastyczne widoki na Dolinę Popradu. Po częściowej odbudowie krajobrazy można podziwiać z tarasu widokowego.

Odkąd został częściowo zrekonstruowany, stał się wielką atrakcją turystyczną. Dla przykładu w 2023 roku odwiedziło go blisko 90 tys. osób. Władze niewielkiej, ale pięknie położonej gminy w Dolinie Popradu, liczą że kolejne prace rekonstrukcyjne spowodują, że turystów będzie jeszcze więcej. W planach jest budowa bramy wjazdowej, a środki na ten cel udało się pozyskać w programie Polski Ład Zabytki. To kwota 1 mln 400 tysięcy złotych.

- Aktualnie przygotowujemy się do przetargu i zostanie on najprawdopodobniej ogłoszony w czerwcu. Ta inwestycja na pewno zwiększy atrakcyjność tego obiektu i przyciągnie do nas turystów. Podniesiona zostanie baszta wraz z zadaszeniem, zamek zostanie też podświetlony. Cześciowo odbudowana zostanie też brama wjazdowa - przyznał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Jan Kotarba, wójt Rytra.

Zadowolenia z planów rozbudowy zamku nie kryją również mieszkańcy. - Ruch turystyczny w naszej miejscowości w związku z tym, że jakiś czas temu został odbudowany wzrósł. Zauważam to w moim sklepie. Mam po prostu więcej klientów. Wierzę, że uatrakcyjniania tej atrakcji może sprawić, że staniemy się konkurencją nawet dla Muszyny - przyznaje mieszkanka Rytra i właścicielka sklepu (nazwisko do wiadomości redakcji).

Przypomnijmy, że dzięki unijnej dotacji zamek w Rytrze, a w zasadzie w Suchej Strudze, bo w tym sołectwie jest położony, zyskał drugie życie. Za 2 miliony złotych udało się na przełomie 2018 i 2019 r. podnieść o dwa metry zewnętrzne mury. Podobnie nowego kształtu nabrała zamkowa wieża. Ostróże zostało zadaszone stropem, co w przyszłości pozwoli na ekspozycję znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych pamiątek. Po zamkowych murach wiedzie też ścieżka widokowa, z której można podziwiać przełom Dunajca i pobliskie ryterskie pagórki.

Najstarsza wzmianka o zamku pochodzi z 1312 r., w której król Władysław Łokietek zezwolił starosądeckim klaryskom, aby pobierały cło „pod zamkiem Ritter”. Co do jego powstania przekazywanych jest kilka legend: w jednej został wzniesiony przez zabłąkanego rycerza, który przyszedł z okolic Niemiec już na początku X w., inna wersja, mówi, że wzniósł go książę czeski Wacław II, ten sam który lokował Nowy Sącz. Inne podania dotyczące zamku mówią o skarbie zakopanym pod jego murami, a miał go pilnować „pies o postaci koguta”. Klejnotów szukał tu nawet hrabia Adam Stadnicki. Inne legendy traktują o duchu górnika z okolicznego kamieniołomu, który straszy po tym jak nie odnaleziono jego ciała po śmierci.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska