Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast podziemnego muzeum, na razie obrys fundamentów starego ratusza. To już koniec prac archeologicznych na nowosądeckim rynku [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Obrys fundamentów starego ratusza na nowosądeckim rynku
Obrys fundamentów starego ratusza na nowosądeckim rynku Klaudia Kulak
Płyta nowosądeckiego rynku znów jest w całości dostępna dla mieszkańców miasta. Ostatecznie zakończyły się właśnie prace archeologiczne. Zrealizowany został jeden z trzech wariantów zagospodarowania miejsca, gdzie znajdował się dawniej stary ratusz, do którego fundamentów udało się po latach dotrzeć. Choć plan zbudowania w tym miejscu podziemnego muzeum nie został zrealizowany, to w centrum miasta pozostała pamiątka. Na powierzchni powstał obrys fundamentów.

FLESZ - Jaka muzyka jest najlepsza dla zdrowia? Tego się nie spodziewałeś!

od 16 lat

Trwające od czerwca 2020 roku prace archeologiczne na płycie sądeckiego rynku sprawiły, że po wielu latach udało się dotrzeć do fundamentów starego ratusza i odkryć przy okazji wiele tajemnic związanych z tym miejscem. Teraz właśnie wszystkie prace dobiegły końca.

- Oddajemy do użytku mieszkańcom i turystom część wyremontowanej płyty rynku. Dzięki przeprowadzonym wcześniej pracom archeologicznym byliśmy w stanie odtworzyć obrys fundamentów ratusza. Mam nadzieję, że będzie to kolejna atrakcja w mieście- mówi prezydent Ludomir Handzel.

Jak podkreśla ubolewa, że nie udało się zrealizować planu wybudowania w tym miejscu muzeum miasta Nowego Sącza.

- Ten obrys to bardzo ciekawy element historii miasta. Tutaj mieściło się w średniowieczu jego serce. To miejsce miało też funkcje gospodarcze, karne oraz była związane z funkcjonowaniem rady miasta. W podziemiach, do których udało się nam dotrzeć znajdował się dół skazańców - mówi prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego Jarosław Suwała.

Jak dodaje powstanie obrysu ma pomóc organizować w przyszłości w tym miejscu atrakcje historyczne. Zaznacza też, że obrys mógł powstać dzięki trudom prac archeologicznych.

- Ten obrys odzwierciadla dokładnie to, w jaki sposób przebiegały fundamenty starego ratusza. Jeśli miasto powróci kiedyś do realizacji koncepcji stworzenia podziemnego muzeum, będzie można to wykorzystać - dodaje Suwała.

Przypomnijmy, że od ponad roku centrum miasta było rozkopane ponieważ zgodnie z pierwotnym planem w mieście miało powstać podziemne muzeum. Stworzono już nawet efektowne wizualizacje, a Sądecka Agencje Rozwoju Regionalnego przedstawiła trzy koncepcje zagospodarowania fundamentów w zależności od tego, jakie uda się pozyskać na ten cel fundusze.

Plany pokrzyżowała decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków, który nakazał zakopanie odkrytych fundamentów. W uzasadnieniu podano, że zostały one źle zabezpieczone i niszczeją ze względu na pogodę.

Aby po pracach archeologicznych pozostawić ślad, podjęto decyzję o stworzeniu na płycie rynku obrysu kształtu fundamentów starego ratusza. Był to zresztą jeden z pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca w przypadku, gdyby na stworzenie podziemnego muzeum nie udało się pozyskać odpowiednich funduszy.

Obrys został wykonany z piaskowca. Pozostałą część ułożono z kostki granitowej, która znajdowała się tam dotychczas. Dodatkowo w tym miejscu mają pojawić się również tabliczki informacyjne, gdzie będzie można przeczytać, jaka była historia budynku oraz zobaczyć jak wyglądał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska