MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapadliska w Trzebini. Trwa umacnianie pokopalnianego terenu. Przy blokach wykonano sześć odwiertów. Zobacz ZDJĘCIA

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Firma wykonująca prace uzdatnieniowe w rejonie osiedla Gaj rozpoczyna zatłaczanie substancji stabilizującej teren
Firma wykonująca prace uzdatnieniowe w rejonie osiedla Gaj rozpoczyna zatłaczanie substancji stabilizującej teren SRK
Trwają prace związane z umocnieniem zagrożonego zapadliskami pokopalnianego terenu w Trzebini. Firma wykonująca prace na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń zakończyła już montaż węzła technologicznego na osiedlu Gaj. We wtorek (7 marca) ma rozpocząć się zatłaczanie substancji stabilizującej teren.

Trwa umacnianie pokopalnianego terenu w Trzebini. Przy blokach wykonano sześć odwiertów. Zobacz ZDJĘCIA

Wykonawca wykonał dotąd 6 odwiertów, poprzez które wtłoczona zostanie mieszanina cementu i popiołów, wypełniając pustki oraz rozluźnienia gruntu w wyznaczonym obszarze. Równolegle kontynuowane są prace wiertnicze. Docelowo projekt zakłada wykonanie 10 otworów w sąsiedztwie Osiedla Gaj w pobliżu garaży i terenów leśnych - informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zdaniem ekspertów płytka eksploatacja nie obejmowała terenu osiedla Gaj, gdzie znajdują się bloki, dlatego nie ma ryzyka zapadnięcia się budynków. Do zapadliska doszło na skraju osiedla, gdzie miał znajdować się chodnik nieczynnej kopalni.

Były tam prowadzone badania z użyciem georadaru na całej powierzchni. Nie stwierdzono żadnych pustek, jednak wykonane zostaną tam odwierty w celu potwierdzenia, że w tym rejonie nie występuje zagrożenie - tłumaczy Marcin Węglarz ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Kolejnym miejscem, w którym będą prowadzone prace związane z umacnianiem terenu jest rejon ulicy Górniczej 3 i 5. Tam również w ostatnim czasie pojawiło się zapadlisko, a wyniki badań potwierdziły, że jest to zagrożony teren. Na podstawie przeprowadzonych ostatnio badań wytypowano 11 miejsc, które zagrożone są powstawianiem deformacji nieciągłych.

To obszar 4,7 ha. Trzy z tych miejsc wytypowaliśmy już wcześniej, tam prace związane z umocnieniem terenu już się rozpoczęły. Z nowych terenów w pierwszej kolejności będą podjęte prace związane z zabezpieczeniem cmentarza. W trybie niezwłocznym planujemy wybrać firmę, która tym się zajmie. Będziemy apelować do zarządcy cmentarza o ograniczenie korzystania z niego - mówi Marcin Węglarz ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska