Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapadlisko w Trzebini zerwało magistralę kanalizacyjną. Wylały się ścieki z bloków i szkoły podstawowej. To jednorazowe zdarzenie?

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Zapadlisko z Trzebini, które zaczęło wypełniać się ściekami pojawiło się ok. 200 metrów od bloków
Zapadlisko z Trzebini, które zaczęło wypełniać się ściekami pojawiło się ok. 200 metrów od bloków FB. Osiedle Gaj
Nowe zapadlisko, które w poniedziałek (24 kwietnia) pojawiło się około 200 metrów od zabudowań na osiedlu Gaj w Trzebini dostarczyło kolejnych problemów. Uszkodzona została magistrala kanalizacyjna odprowadzająca ścieki z pobliskich bloków oraz szkoły podstawowej. Lej wypełnił się cuchnącymi fekaliami. Jak problem zostanie rozwiązany i czy to będzie incydent, czy infrastruktura - nie tylko wodo-kanalizacyjna ale też energetyczna i inne są zagrożone?

We wtorek po południu Wodociągi Chrzanowskie otrzymały zgłoszenie o wypływaniu fekaliów w rejonie zapadliska na os. Gaj w Trzebini. Do nocy i także w środę trwało "ratowanie" sytuacji. Wypompowywano ścieki z dziury a Spółka Restrukturyzacji Kopalń budowała "bajpas" obchodzący zapadlisko i przekierowujący nieczystości do innej studzienki. Uruchomiono też wóz asenizacyjny, który nadmiar wywoził do oczyszczalni ścieków. Inaczej groziło rozlanie się ścieków i zalewanie piwnic budynków. To doraźne rozwiązanie.

O tym, jak rozwiązać tą sytuację rozmawiano na zwołanym naprędce sztabie kryzysowym.

- SRK musi szybko wymyślić metodę, jak te ścieki odprowadzać - mówi Ryszard Fudała z Wodociągów Chrzanowskich. - Jak dotychczas to pierwsza taka sytuacja - dodaje.

Magistrala kanalizacyjna była tu posadowiona wyjątkowo głęboko, bo aż na 4,5 metrach pod ziemią.

Nikt nie może jednak zapewnić, że podobne awarie nie będą się zdarzać. Teren zagrożony powstawaniem zapadlisk w Trzebini obejmuje części osiedli mieszkaniowych Siersza, Gaj i Krze. Są tu domy, ulice z pełną infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną, siecią energetyczną i gazową.

W Trzebini, w rejonie oddziaływania zlikwidowanej ponad 20 lat temu KWK Siersza, jest 481 potencjalnych miejsc, gdzie mogą wystąpić zapadliska.

- Większość z nich jest w obszarze zalesionym, ale 38 jest w bliskim sąsiedztwie zabudowań, do 20 metrów - mówił Główny Geolog Kraju, dr Piotr Dziadzio podczas Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, zwołanego 12 kwietnia br.

Pełny raport, w którym znajdą się wyniki badań instytutu oraz zebrane dane geologiczne i górnicze, będzie gotowy w połowie roku. Każde z miejsc potencjalnie zagrożonych zapadnięciem się będzie w wyraźny sposób oznakowane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

Mapa wskazująca potencjalne miejsca występowania zapadlisk
Mapa wskazująca potencjalne miejsca występowania zapadlisk Gmina Trzebinia

TU MOŻNA ZOBACZYĆ DOKŁADNE MAPKI MIEJSC ZAGROŻONYCH ZAPADLISKAMI

Będzie milion złotych dla Gminy Trzebinia na zabezpieczanie i usuwanie skutków zapadlisk?

Sejmik województwa małopolskiego przegłosował w poniedziałek apel do zarządu województwa w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla gminy Trzebinia z przeznaczeniem na zabezpieczanie i usuwanie skutków zapadlisk. Chodzi 1 mln zł.

Projekt uchwały w tej sprawie przygotowali radni z Koalicji Obywatelskiej. "Mamy do czynienia z zagrożeniem dla zdrowia, życia i mienia. Zatem działania w zakresie zabezpieczenia terenu oraz przyszłościowe, umożliwiające bezpieczne funkcjonowanie gminy i jej rozwój powinny zostać podjęte niezwłocznie" - napisali radni w apelu.

Witold Kozłowski, marszałek województwa zapewniła, że jest gotowy wesprzeć finansowo samorząd Trzebini, ale nie może przeznaczać pieniędzy bezpośrednio na działania związane z likwidacją zapadlisk, ponieważ jest to zadanie Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Kolejne zapadlisko w Trzebini

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska