https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaprojektują łącznicę kolejową pomiędzy stacjami Gorlice i Gorlice-Zagórzany. Dokument będzie kosztował pięć milionów złotych netto

Halina Gajda
Kolejowa łącznica pomiędzy stacjami w Zagórzanach i centrum Gorlic powstanie na razie na papierze - PKP PLK podpisała umowę na zaprojektowanie inwestycji
Kolejowa łącznica pomiędzy stacjami w Zagórzanach i centrum Gorlic powstanie na razie na papierze - PKP PLK podpisała umowę na zaprojektowanie inwestycji Halina Gajda
Wraca temat budowy łącznicy kolejowej pomiędzy stacjami Gorlice a Gorlice-Zagórzany. PKP PLK podpisała właśnie umowę wartą pięć milionów złotych netto na opracowanie dokumentacji projektowej dla rewitalizacji tejże linii wraz z budową łącznicy.

To na razie pierwszy krok w kierunku przyszłej budowy łącznicy pomiędzy stacjami w Gorlicach i Gorlicach-Zagórzanach

- Wykonawca, z którym zawarliśmy umowę, Firma Infra-Projekt, opracuje dokumentację projektową na budowę łącznicy o długości blisko 700 metrów między liniami nr 110 Gorlice Zagórzany-Gorlice a linią nr 108 Stróże-Krościenko. Przedmiotem opracowania będzie także rewitalizacja linii nr 110, w tym m.in. przebudowa stacji Gorlice i Gorlice Zagórzany oraz przystanku Gorlice Glinik. Termin na zrealizowanie zamówienia planowany jest na 2028 – informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK.

Łącznica skróci czas podróży

Celem przedsięwzięcia, obejmującego budowę łącznicy kolejowej jest zapewnienie ruchu pociągów z centrum Gorlic bezpośrednio w stronę Stróż, Tarnowa i Krakowa, bez konieczności wjazdu na stację Gorlice-Zagórzany dla zmiany kierunku jazdy.

- Nowe rozwiązanie usprawni ruch i skróci czas podróży. Dodatkowo rewitalizacja linii, łączącej stację Gorlice i Gorlice-Zagórzany wraz z przebudową peronów wpłynie na poprawę dostępności komunikacyjnej mieszkańców. Przewoźnicy zyskają możliwości tworzenia dogodnych ofert dla podróżnych i zwiększenia atrakcyjności połączeń kolejowych - wyjaśnia dalej Dorota Szalacha.

Opracowanie dokumentacji projektowej planowane jest w ramach zadania pn.: Usprawnienia połączenia Kraków-Jasło wraz z rewitalizacją linii kolejowej nr 110 i budową łącznicy pomiędzy linią 108 a linią 110. Realizacja prac projektowych przewidziana jest w latach 2024 – 2028.

Bezpośredni wjazd do centrum Gorlic

Rozważania o pełnym powrocie pociągów w Gorlickie toczą się od wielu lat. Nie jest wprawdzie tak, by w Gorlickie nie można było dostać się pociągiem, ale połączeń nie ma zbyt wiele. Przed rokiem temat był rozważny na poziomie ministerialnym.

- Przewoźnicy nie oferują przejazdów do centrum Gorlic, ponieważ linia kolejowa nr 110 jest poprowadzona w taki sposób, że można z niej bezpośrednio udać się jedynie w kierunku Jasła, nie istnieje zaś możliwość przejazdu w kierunku Stróż, Tarnowa i Krakowa bez zmiany czoła pociągu – Informowało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Kolejowi społecznicy wyliczają, że tygodniowo przez stację w Gorlicach-Zagórzanach przejeżdża około dwudziestu par pociągów. Są takie połączenia, które działają okresowo, jak choćby wakacyjny Włóczykij z Jasła do Krynicy, czy studencki Hubal. Zatrzymują się na stacji w Gorlicach-Zagórzanach, co może zniechęcać część podróżnych. Odległość od centrum miasta nie jest wprawdzie duża, bo to zaledwie kilka kilometrów, ale istotna: trzeba myśleć, czym się dostać, czy będzie autobus, na czyją podwózkę można liczyć. Panaceum na poprawę sytuacji miałaby być budowa łącznicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska